złoto

Chiny generują popyt na złoto

Inwestycje alternatywne Surowce

W chwili obecnej największym konsumentem złota na świecie są Indie, ale już wkrótce popyt generowany na ten metal szlachetny w Chinach może stać się na tyle duży, że to one przejmą w tej dziedzinie „palmę pierwszeństwa”.

Sytuacja Chin

Dziś Chiny są określane mianem największego w skali całego świata, konsumenta energii oraz metali nieszlachetnych. Jak wskazują analitycy, do tych tytułów może dołączyć kolejny – największy konsument złota na świecie. Przyczyną takiej sytuacji są rosnące dochody obywateli Chin. Powoduje to, że wciąż wzrasta popyt na biżuterię i inwestycje w złoto.

Chiny mogą pochwalić się dużym wzrostem gospodarczym, który przełożył się m.in. na wzrost konsumpcji niemalże w każdej dziedzinie. Powiększają się dzięki temu dochody kraju, który posiada największą liczbę ludności na świecie. Złoto przez ostatnie 11 lat, czyli od roku 2000 drożało w Chinach nieustannie, a to z uwagi na zwiększający się popyt na inwestycje i kosztowności. Chiny są dziś największym na świecie producentem złota.

Dane liczbowe

Z raportu Światowej Rady Złota, która zrzesza przedstawicieli firm wydobywczych ten szlachetny kruszec wynika, że tylko w ubiegłym roku popyt na złoto w Chinach wzrósł o 20%. Szacuje się, że w 2011 roku Chiny zużyły aż 769,8 ton metrycznych złota, zaś Indie – 933,4 tony. Jeśli trend wzrostowy zapotrzebowania na złoto w Chinach się utrzyma, a w Indiach popyt wciąż będzie maleć, dojdzie do zmiany na stanowisku lidera w obrębie największych, światowych rynków złota.

0 0 votes
daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments