palnik gazowy

Gaz łupkowy to złudzenie

Inwestycje alternatywne Surowce

Rosyjski monopolista na rynku gazowym Gazprom nie obawia się konkurencji w postaci gazu łupkowego. Idzie nawet o krok dalej w swoich opiniach, mówiąc, że do wydobywania złóż gazu z łupków nigdy nie dojdzie i że Europa powinna jak najszybciej porzucić złudne nadzieje dotyczące rewolucji w dziedzinie gazu łupkowego i skupić się na dostawach gazu ziemnego.

Gazprom a łupki

Jeśli w Europie rzeczywiście byłoby tyle złóż gazu łupkowego, jak wskazują na to wstępne szacunki geologów i gdyby eksploatacja łupków była opłacalna, Gazprom zdecydowanie straciłby część swoich klientów. Niemniej jednak, władze koncernu kontrolującego ćwierć rynku gazowego w Europie mówią, że nie ma żadnego zagrożenia konkurencyjnego ze strony gazu łupkowego. Co prawda, Stanom Zjednoczonym udało się sprawić, że stały się samowystarczalne pod względem dostaw gazu, ale nie można liczyć nawet na to, że w Europie ta sztuka się powiedzie.

Poszukiwania amerykańskich koncernów

Z Gazpromem nie zgadzają się duże amerykańskie koncerny, mające licencję na poszukiwanie złóż gazu łupkowego w całej Europie. Wedle ich opinii, być może zastosowanie nowych technologii pozwoli na wydobywanie gazu ze złóż, które uprzednio były nieosiągalne, albo rozpoczęcie wydobycia z nich było nieopłacalne.

Nasz kraj na tle Europy może mieć największe złoża gazu łupkowego. Firma Exxon, największy koncern naftowy na świecie podaje, że dotychczas nie udało się dokonać zadowalających odwiertów, które przyniosłyby produkcję gazu do wykorzystania w trybie komercyjnym.

0 0 votes
daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments