hasła

Prywatne konto bardziej opłacalne niż firmowe

Firma Konta

Coraz więcej osób decyduje się na założenie własnej działalności gospodarczej. Jedną z wielu formalności jest założenie firmowego konta bankowego, które statystycznie jest o wiele droższe od standardowego rachunku osobistego. Wielu przedsiębiorców próbuje więc wykorzystywać prywatne konto do rozliczeń firmowych.

Co prawda nie jest to niezgodne z polskim prawem (o ile rozliczenia firmy nie przekraczają wyznaczonej w rozporządzeniu ministra sumy), ale banki same w wielu przypadkach zabraniają na używanie prywatnego konta do np. wypłacania pensji pracownikom. Jest tak, ponieważ konta firmowe są przeważnie dużo droższe o zwykłych osobistych. Nie tylko w comiesięcznym utrzymaniu, ale także w przypadku np. uzyskania kredytu na zakup towaru. Średnio na rachunek firmowy trzeba wydać minimum 20 złotych miesięcznie. W skali roku opłaty potrafią urosnąć do nawet 1 000 złotych, co dla wielu mikroprzedsiębiorstw jest kwotą astronomicznie wysoką. Przedsiębiorcy „kombinują” więc jak mogą. Problem jednak w tym, że banki bardzo często wymagają w swoich regulaminach, aby przedsiębiorca posiadał dwa odrębne rachunki do rozliczeń – firmowy i osobisty. Jeśli nie dostosujemy się do tych zasad, to co prawda nie powinny zostać naliczone żadne dodatkowe kary, ale bank może wypowiedzieć nam umowę o prowadzenie konta.

Jeśli więc prowadzimy wiele rozliczeń w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, to zwyczajnie nie mamy wyjścia, jak założyć odrębny firmowy rachunek, za który przeważnie przyjdzie nam zapłacić. Dokonując jednak operacji firmowych sporadycznie, warto zajrzeć do regulaminu naszego banku i sprawdzić, czy nie możemy przypadkiem używać konta osobistego, jako także rachunku firmowego w jednym.

0 0 votes
daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments