Jaka forma zadłużenia jest najlepsza?

Kredyty

Istnieją instytucje finansowe na polskim rynku, które oferują klientom ofertę kredytową na podstawie wpływów na rachunek. Klient ma wtedy do wyboru: kredyt gotówkowy, limit w koncie lub kartę kredytową. Wiele osób jednak nie ma pojęcia, co wybrać. Wybór nie jest wcale taki prosty.

W zależności od przeznaczenia środków z kredytu, warto zastanowić się nad plusami i minusami każdej z formy finansowania.

  • Kredyt gotówkowy jest niewątpliwie ciekawą alternatywą dla osób, które nie chcą wiązać się na dłuższy okres z danym bankiem, a w dodatku np. posiadają konto osobiste w innej instytucji finansowej. Równe comiesięczne raty zobowiązania pozwalają wypracować pewną dyscyplinę spłaty zadłużenia, ale nierzadko są też także problematyczne, jeśli np. w danym miesiącu mamy niższe dochody.
  • Limit w koncie jest bardzo często przyznawany na podstawie wpływów na rachunek. Jeśli więc np. co miesiąc na nasze konto wpływa pensja, to kredyt odnawialny dostaniemy przeważnie bez żadnych formalności. Jest on wygodny w przypadku, kiedy do przysłowiowego pierwszego brakuje jeszcze kilka dni, a potrzebujemy zarówno wypłacić nieco środków z bankomatu, jak i przelać w formie zapłaty za rachunki.
  • Karta kredytowa pozwala na wygodne odroczenie płatności za daną usługę lub towar. Coraz częściej większe płatności na karcie można rozkładać na raty. Jest to wygodne dla osób, które od czasu do czasu lubią kupić „coś większego” i spłacić to w formie wygodnych comiesięcznych rat.

Jak widać żadna forma finansowania nie jest idealna. Warto więc się zastanowić, na co będziemy chcieli przeznaczyć środki z kredytu. Jeśli np. nie tylko potrzebujemy płacić w sklepie, ale także często posługujemy się gotówką, to dużo lepiej jest wybrać limit w koncie niż kartę kredytową. Jeśli natomiast wybieramy ofertę innego banku i potrzebujemy sprawnego finansowania na np. nowy telewizor, to najlepiej jest się posłużyć tradycyjnym kredytem gotówkowym ze stałą ratą.

 

0 0 votes
daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments