gaz

Wywłaszczenie na złożach gazu

Surowce

Od nowego, 2012 roku obowiązuje w Polsce kontrowersyjna ustawa Prawo geologiczne i górnicze. Już teraz obywatele podnoszą sprzeciw wobec jej zapisów, bowiem umożliwia ona firmom poszukującym złóż gazu, w tym łupków, na wywłaszczenie właścicieli gruntów, na których takie zasoby zostaną odkryte.

Ustawa a konstytucja

Wielu specjalistów twierdzi, że być może ustawa Prawo geologiczne i górnicze jest sprzeczna z Konstytucją Rzeczpospolitej. Inni uznają, że jej zapisy są właściwe, z uwagi na fakt, że poszukiwanie i wydobycie gazu łupkowego w Polce znalazło się na liście tzw. celów społecznych. Na mocy tego, prawo pozwala zagranicznym koncernom na wywłaszczenie nieruchomości pod wydobycie tego cennego surowca. Jeśli więc okaże się, że na danym terenie znajdują się bogate złoża gazu łupkowego, właściciele gruntów będą musieli je sprzedać, bez względu na to, czy będą to działki prywatne, rolne, czy przemysłowe.

Wywłaszczenia gruntów

Ustawa Prawo geologiczne i wydobywcze zakłada opcję wywłaszczenia gruntów jednego przedsiębiorcy przez innego, a to zdaniem specjalistów z dziedziny prawa może być postrzegane jako naruszenie konstytucyjnych zasad równości. Ustawa, która weszła w życie tego roku może być niechlubnym przykładem złej legislacji.

Jeśli właściciel gruntu, który ma zostać wywłaszczony z uwagi na wysokie zasoby gazu łupkowego, odmówi sprzedaży ziemi, sprawa będzie musiała zostać rozstrzygnięta przez sąd. Zbada on, czy grunt jest naprawdę potrzebny koncernowi wydobywczemu do rozpoczęcia eksploatacji gazu. Jeśli takiej konieczności nie będzie, sąd wyda wyrok na korzyść właściciela ziemi.

0 0 votes
daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments