bezrobotny

Bezrobocie w Polsce stale rośnie

Finanse osobiste Wiadomości

Pomimo tego, że obecny rząd stale chwali się wysokim wzrostem gospodarczym Polski, bezrobocie w naszym kraju stale rośnie. Według ostatnich danych ogłoszonych przez Główny Urząd Statystyczny w skali kraju sięga ono już 13,2%. To duży wzrost miesiąc do miesiąca, ponieważ jeszcze w grudniu zeszłego roku było ono na poziomie 12,5%.

Liczba zarejestrowanych bezrobotnych w styczniu wyniosła 287,8 tys. osób. To o wiele więcej niż jeszcze w grudniu, gdy zarejestrowanych bez pracy było 234,7 tys. osób. Należy wziąć jednak pod uwagę, że o ile dane te pogorszyły się znacznie miesiąc do miesiąca, o tyle są dużo lepsze niż jeszcze przed rokiem. Wtedy bowiem w Urzędach Pracy w całej Polsce zarejestrowanych było aż 302,6 tys. osób. Według ekspertów wzrost liczby osób bez pracy w styczniu spowodowany jest tym, że wiele osób w naszym kraju zatrudnionych jest na umowy na czas określony. Bardzo często ich ważność kończy się wraz z końcem roku – czyli właśnie w grudniu zeszłego roku, kiedy wskaźnik bezrobocia był sporo niższy niż obecnie. Stale nie pozostaje rozwiązana kwestia tak zwanych „umów śmieciowych„, do których to zaliczają się umowy o dzieło czy umowa-zlecenie. Wielu pracodawców wykorzystuje swoistą furtkę w prawie i zatrudnia np. studentów czy rencistów na tego typu umowę, dzięki czemu nie muszą oni płacić dodatkowych składek – jakie mają miejsce w przypadku np. tradycyjnych umów o pracę. Problem w tym, że tego typu umowy cywilno-prawne nie gwarantują stałości zatrudnienia i powodują, że spora część Polaków nie wie, czy od najbliższego miesiąca nie zostanie zwyczajnie bez pracy.

Jeśli ten problem nie zostaje odpowiednio rozwiązany, to nie mamy co liczyć na stałe obniżenie wskaźniku bezrobocia w Polsce – kwitują specjaliści. Z pewnością mają oni w tej materii sporo racji. Pytanie tylko, jak nakłonić zarówno pracodawców, jak i rząd by zezwolił jedynie na zatrudnianie pracowników jedynie na podstawie umów o pracę.

0 0 votes
daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments