gaz

Gaz-System zamierza wydać 2,7 mld złotych na inwestycje

Wiadomości

Jeden z liderów polskiego rynku gazownictwa – firma Gaz-System – zamierza zainwestować w tym roku rekordową kwotę 2,7 mld złotych. Do 2014 roku środki przeznaczone na inwestycje mają oscylować wokół kwoty nawet 8 mld złotych.

Większość środków ma pójść na budowę gazociągów oraz inwestycji w system przesyłowy. Stosunkowo niewielka część środków – bo 0,4 mld złotych – ma pójść na dokapitalizowanie spółki Polskie LNG. Bardzo zadowalające są wyniki spółki Gaz-System za 2011 rok. Firma ta w ciągu zeszłego roku osiągnęła przychody na poziomie 1,53 mld złotych, a zysk wyniósł 391 mln złotych. Są więc środki na szerokie inwestycje, które mają trwać przez najbliższe lata. Oprócz wspomnianych środków spółka chce wydać w latach 2015-2018 kolejne 3 mld złotych na inne modernizacje. Są one związane między innymi z planowaną eksploatacją złóż gazu łupkowego. W grę wchodzi budowa aż 1 000 km nowych gazociągów do przesyłu nowych zasobów surowca. W tym roku ma się także pojawić dokładny zarys gazociągu Polska – Litwa, który ma ostatecznie zostać wybudowany już w przyszłym roku. Powstanie także nitka łącząca Polskę ze Słowacją, a w najbliższych latach niewykluczone jest połączenie naszego kraju z Danią czy Czechami. Gaz-System podpisał także umowę o kredyt w rachunku bieżącym obsługiwanym przez PKO BP na kwotę 200 mln złotych. Ma to pozwolić na pokrycie nagłych wydatków związanych z inwestycjami prowadzonymi stale przez firmę.

Można by rzecz, że polskie gazownictwo rozwija się pomimo kryzysu wręcz wyśmienicie. Gaz-System, który obsługuje między innymi terminal gazu skroplonego w Świnoujściu, nie tylko sprawnie zarządza krajowym rynkiem, ale także dba o inwestycje na przyszłość, co może przynieść za kilka lat pokaźne zyski dla inwestorów posiadających w swoich portfelach inwestycyjnych akcje potentata gazowego.

0 0 votes
daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments