emerytka

Za 15 lat braknie na emerytury

Emerytura Wiadomości

Wielu z nas wydaje się, że obecny kryzys gospodarczy jest czymś naprawdę strasznym. Tymczasem w Europie tyka swoista bomba – bomba emerytalna. Według wyliczeń specjalistów w wielu krajach Starego Kontynentu już za 15 lat może zabraknąć środków na wypłatę bieżących świadczeń.

Jest to spowodowane nieubłaganymi zmianami demograficznymi w społeczeństwie, które stale się starzeje. Na nic zdaje się polityka prorodzinna wielu krajów, która wcale nie zachęca młodych osób do zakładania lub powiększania swojej rodziny. Życie w Europie jest obecnie tak drogie, że nawet posiadanie jednego dziecka stało się swoistym luksusem – mówią specjaliści. Nie wykluczone, że w ciągu najbliższej dekady problemy dopadną takie kraje jak Grecja czy Hiszpania. Jest w nich bowiem ogromny odsetek młodych bezrobotnych – średnio co druga osoba w wieku do 30 lat jest bez pracy – a dodatkowo masowo starzeje się społeczeństwo. Sytuacje pogarsza brak nowych obywateli, których jest jak na lekarstwo. Problemy jednak mogą dotknąć także kraje dalekie od Europy – takie jak Indie i Chiny, które są swoistą lokomotywą globalnego wzrostu gospodarczego. Od wielu lat ograniczają one celowo liczbę posiadanego potomstwa przez rodziny, co w ciągu najbliższych lat może obrócić się przeciw obecnej władzy. Obecne systemy emerytalne są bowiem tak skonstruowane, że wpłacane składki przez osoby w wieku produkcyjnym trafiają na bieżącą wypłatę rent i emerytur. Zakłady ubezpieczeń nie posiadają tak naprawdę żadnych rezerw. Jeśli więc pracujących będzie mniej niż emerytów, to system zwyczajnie upadnie.

Coraz to nowi ekonomiści wymyślają innowacyjne rozwiązania, na które jednak nie ma czasu. Potrzeba wiele lat, aby wdrożyć nowy system emerytalny, a dla wielu krajów nie ma więcej, jak zaledwie kilka lat – kwitują eksperci. Pytanie tylko, co stanie się tak naprawdę za 10 czy 15 lat, kiedy braknie pieniędzy w publicznej kasie.

0 0 votes
daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments