Obligacje bankowe

Obligacje polskich banków sprzedają się jak przysłowiowe „ciepłe bułeczki”. W ubiegłym tygodniu akcję sprzedaży obligacji ogłosiły dwa banki w Polsce. Oba odniosły sukces na tym polu.

Akcja sprzedaży obligacji

Wśród banków, które zdecydowały się na sprzedaż swoich obligacji znalazły się:
Alior Bank, należący do włosko-francuskiej grupy przemysłowej Carla Tassaro,
• Getin Noble Bank, będący własnością Leszka Czarneckiego.
W drodze sprzedaży obligacji bankowych banki te pozyskały od inwestorów dodatkowy kapitał.

Suma kapitału

Bez problemu przeprowadzono akcję zbycia obligacji w Getin Noble Banku. Chętnych na papiery wartościowe tej instytucji bankowych było bardzo wielu inwestorów, którzy łącznie kupili obligacji na kwotę 241 mln zł. Alior Bank również uzyskał bardzo dobry wynik w tym zakresie, sprzedając swych papierów wartościowych na kwotę 280 mln zł. Zarówno Getin Noble Bank, jak i Alior Bank sprzedawał obligacje długoterminowe. W Getin inwestorzy odzyskają swoje pieniądze dopiero za 6 lat, a w Alior o dwa lata później.

Oferowane przez banki oprocentowanie obligacji nie było być może zbyt duże, ale w obu przypadkach koszt był wyraźnie wyższy od oprocentowania, jakie inwestorzy uzyskują w przypadku akcji zakupu rządowych obligacji dziesięcioletnich. Inwestorów mogło skłonić do zakupu obligacji bankowych także i to, że na zwrot swojego kapitału wraz z odsetkami nie będą musieli czekać aż 10 lat.


Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany.