Czy NBP i MF zmniejszą opłaty bankowe?

Banki Karty

Narodowy Bank Polski we współpracy z resortem finansów zamierza podjąć wysiłek mający na celu finalne obniżenie do niezbędnego minimum opłaty bankowe. Wciąż prowizje pobierane przez banki przy płatnościach kartami są stanowczo zbyt wysokie, najwyższe w Europie.

Polska rekordzistą

To jednak niechlubny rekord, ponieważ w Polsce wysokość opłat bankowych wynosi średnio 1,6% wartości transakcji, a w całej Unii Europejskiej średnio opłaty interchange wynoszą 0,7% wartości pojedynczej transakcji. Opłaty te są płacone nie przez samych konsumentów, dokonujących płatności bezgotówkowych, tylko przez sprzedawców i usługodawców. Oznacza to, że każdorazowo, gdy płacimy kartą, sprzedawca czy właściciel punktu usługowego ponosi koszty na rzecz organizacji płatniczych lub banków wydających karty. Banki korzystają z przywileju pobierania opłaty interchange i rok rocznie w ten sposób do ich budżetu wpływa 2,2 mld zł.

Sprzedawcy podwyższają ceny

Skoro właściciele punktów handlowych i usługowych są zmuszeni do płacenia daniny za płatności bezgotówkowe, to starają się odbić je sobie na wyższych cenach oferowanych klientom produktów lub usług. Tracą na tym wszyscy. Stąd też pomysł NBP, aby od nowego roku opłaty interchange zmalały z poziomu 1,6% do 1,1%. W kolejnych latach opłaty obniżane były o 0,1%. Banki nie chcą wyrazić zgody na obniżenie opłat. Jeśli NBP i banki nie dojdą do porozumienia, najprawdopodobniej Ministerstwo Finansów zaangażuje się w ich spór i ustawowo zmniejszy opłaty interchange.

0 0 votes
daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments