Ile płaci się tak naprawdę za oszczędzanie w IKZE?

Świadomy klient

IKZE czyli Indywidualne Konta Zabezpieczenia Emerytalnego są z założenia lepszą alternatywą dla IKE, czyli Indywidualnych Kont Emerytalnych. Rząd wprowadził w polskich instytucjach finansowych możliwość oferowania klientom zupełnie nowego sposobu oszczędzania na dodatkową emeryturę na starość. Przy pierwszym, dosyć pobieżnym zapoznaniu się z ofertami IKZE wydaje się, że są one bardzo atrakcyjne, ponieważ wiążą się z odniesieniem natychmiastowej korzyści podatkowej.

Ile można zyskać?

Za pośrednictwem Indywidualnego Konta Zabezpieczenia Emerytalnego można odłożyć bez uiszczania z tego tytułu podatku jedynie 4% wynagrodzenia brutto. Jeśli więc dana osoba zarabia 2000 zł brutto, to do IKZE może wpłacić 960 zł. Dodatkowo, może ona odliczyć od tej kwoty 18% podatku przy rozliczeniu rocznym podatku dochodowego, na formularzu PIT. Wysokość odliczenia wynosi około 173 zł, zaś pozostała na IKZE kwota pieniędzy pracuje na dodatkową emeryturę klienta w przyszłości.

Jakie są opłaty za oszczędzanie w IKZE?

Niestety, ale za takie profity trzeba zapłacić. Wiele instytucji oferujących IKZE swoim klientom nałożyło na składki IKZE opłaty, niekiedy bardzo wysokie, tak więc oszczędzanie w ten sposób stawiane jest pod znakiem zapytania.

Decydując się na założenie IKZE w Avivie od każdej składki na taki produkt finansowy zapłacimy aż 8% opłaty manipulacyjnej, zaś po przekroczeniu kwoty 6000 zł oszczędności na IKZE spadnie ona do poziomu 4%. Do niższych opłat manipulacyjnych trzeba czekać nawet kilka lat. Im wyższe dochody klienta, tym szybciej Aviva obniża wysokość opłaty manipulacyjnej od odprowadzanych do IKZE składek. Jeśli jest się już klientem Avivy, można od razu skorzystać z promocyjnej opłaty manipulacyjnej w wysokości 4%.

W Metlife Aplico maksymalne opłaty od składek na IKZE wynoszą 2,5% kwoty składki, a towarzystwo pobiera dodatkowo 2,5% rocznie za zarządzanie kontem. Z kolei, w Pramerica nie jest pobierana w ogóle opłata od składki, ale za zarządzanie płaci się 2,5% w skali roku.

W PZU opłaty za IKZE i ich utrzymywanie są niemalże tak samo wysokie jak w Aviva. PZU pobierze 4% od każdej składki oraz 2% za zarządzanie naszymi pieniędzmi na rok, utrzymywanymi w IKZE.

0 0 votes
daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
wrobel
10 lat temu

Dzis ciezko uwierzyc ze ktores z rozwiazan jest pewne. Oszczedzam wiec na lokatach, produkt znany bardzo dlugo, a obecne oprocentowanie jest korzystne, zwlaszcza na produktach z Getin