karty płatnicze

Cash back alternatywą dla bankomatów

Karty

Tak naprawdę niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że gotówkę można wypłacić nie tylko z bankomatu. Coraz więcej banków udostępnia bowiem darmową usługę cash back, która pozwala na wypłatę gotówki także przy okazji płatności bezgotówkowej np. w sklepie spożywczym.

Dane z zeszłego roku pokazują, że niewiele klientów banków wie, że mają taką możliwość. W 2011 roku zanotowano nieco ponad 415 tysięcy transakcji cash back. W tym samym okresie gotówkę z bankomatów wypłacano aż 189 milionów razy. Pokazuje to w jasny sposób, że wypłata gotówki z konta podczas np. porannej płatności za codzienną gazetę jest nadal dość „egzotyczną” metodą na polskim rynku. W dodatku w wielu bankach jest to dużo tańsze, aniżeli skorzystanie z bankomatów obcej sieci. W BGŻ wypłata z obcego bankomatu kosztuje 3%, ale nie mniej niż 5 złotych. Cash back jest dużo tańszy, ponieważ kosztuje zaledwie 0,50 zł. Podobnie sytuacja wygląda w Invest-Banku, gdzie wypłata ze „ściany” innego banku to koszt aż 6 złotych, podczas gdy cash back kosztuje aż dwanaście razy mniej. Identyczna sytuacja panuje w Credit Agricole czy bankach z grupy BRE – mBanku i MultiBanku – gdzie za wypłatę z obcego bankomatu trzeba zapłacić 5 złotych, a wypłata cash back przy okazji zakupów jest darmowa.

Warto więc przewertować cennik naszego banku i nierzadko zmienić nasze przyzwyczajenia na bardziej nowocześniejsze. Może się bowiem okazać, że będzie to nie tylko wygodniejsze, ale także tańsze – zwłaszcza jeśli dokonujemy wielu wypłat z bankomatów obcych sieci, a nasze konto nie pozwala na darmowe wypłaty ze wszystkich bankomatów.

0 0 votes
daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments