Pieniądze

Ubezpieczenie mieszkania w kredycie

Kredyty Ubezpieczenia

Banki udzielające kredytów hipotecznych wymagają od swoich klientów wykupienia polisy ubezpieczenia mieszkania, która staje się dodatkowym zabezpieczeniem spłaty kredytu dla banku. Polisa ta może zostać wykupiona bezpośrednio w tym samym banku, w którym kredytobiorca decyduje się na zaciągnięcie kredytu mieszkaniowego, choć nie zawsze ta opcja będzie najtańszym rozwiązaniem w tym zakresie. Niemniej jednak, pomimo tego faktu, zdecydowana większość kredytobiorców decyduje się na polisę mieszkaniową wykupioną w banku, przy okazji zaciągania kredytu hipotecznego.

Polisy proponowane przez banki

Większość banków w Polsce posiada ofertę ubezpieczenia mieszkania, z której w szczególności można skorzystać podczas zaciągania kredytu mieszkaniowego. Aby bank mógł oferować tego rodzaju ubezpieczenia, musiał uprzednio zawiązać współpracę z Towarzystwem Ubezpieczeniowym. Potentatem na tym rynku jest PZU, który podpisał umowę z różnymi bankami. Co ciekawe, nawet te same ubezpieczenia mieszkania z PZU oferowane przez różne banki w Polsce, mogą mieć zupełnie odmienne ceny. Ich warunki będą takie same, ale jeśli bank nie wynegocjował atrakcyjnej ceny za polisy, będzie musiał proponować klientom cenę ubezpieczenia wyższą, niż ta, która możliwa jest do uzyskania na wolnym rynku. Wielu ubezpieczycieli jest zdania, że banki nie powinny sprzedawać droższych polis mieszkaniowych kredytobiorcom, jako że grupowo ubezpieczają swoich klientów, z racji czego składka na ubezpieczenie mogłaby być niższa.

Jak pokazuje praktyka, w wielu bankach ubezpieczenie mieszkania będzie droższe, jeśli zdecydujemy się na jego wykupienie bezpośrednio w instytucji kredytującej i nie podejmiemy wysiłku wyszukania najlepszego ubezpieczenia wśród dostępnych ofert Towarzystw ubezpieczeniowych.

Jaka powinna być polisa mieszkania w kredycie?

Kupując mieszkanie w kredycie bankowym, musimy wykupić polisę ubezpieczenia nieruchomości od ognia i innych zdarzeń losowych. Suma ubezpieczeniowa, na którą wystawiona jest polisa powinna być równa co najmniej kwocie kredytu hipotecznego zaciąganego przez kredytobiorcę. Jeśli mieszkanie np. doszczętnie spłonie, to ubezpieczalnia wypłaci bankowi kwotę kredytu hipotecznego pozostałą kredytobiorcy do spłaty. Taki zakres i typ ubezpieczenia mieszkania tak naprawdę można otrzymać w każdym Towarzystwie ubezpieczeniowym, co ciekawe – za niższe pieniądze. Oczywiście, nie można mówić, że we wszystkich bankach ubezpieczenia mieszkania są horrendalnie drogie, albo też wszystkie ubezpieczalnie mają dwa razy niższe składki na ubezpieczenie majątku. Tak nie jest, ale rzeczywiście są takie instytucje kredytujące, które wysoko windują ceny polis ubezpieczenia mieszkania, podczas gdy Towarzystwa oferują takie same ubezpieczenia dwa razy taniej.

Dlaczego kredytobiorca nie szuka tańszej oferty?

Skoro już wiemy, że polisy mieszkaniowe mogą być tańsze od tych oferowanych w bankach przy okazji zaciągania kredytów hipotecznych, pojawia się pytanie – dlaczego klient nie chce zaoszczędzić i nie poszukuje atrakcyjniejszej oferty ubezpieczeniowej? Odpowiedź jest prozaiczna. Klient nie chce poświęcać swojego czasu, ani nie chce wkładać wysiłku w poszukiwania tanich polis mieszkaniowych oraz porównywania ofert poszczególnych Towarzystw ubezpieczeniowych ze sobą nawzajem. Wymaga to odwiedzenia co najmniej kilku ubezpieczalni, aby mieć ogląd na ceny rynkowe ubezpieczeń. O wiele łatwiej i wygodniej jest popisać jeden dokument więcej przy zaciąganiu kredytu hipotecznego i od razu zdecydować się na polisę ubezpieczenia mieszkaniowego w banku. Za wygodę płaci się, ale klienci w wielu przypadkach są tego faktu całkowicie świadomi i akceptują go.

Umowę ubezpieczenia mieszkania podpisuje się w takim przypadku na miejscu, w banku, bez konieczności kontaktowania się z ubezpieczycielem. Składki ubezpieczeniowe na polisę mieszkaniową różnią się wysokością, w zależności od:
• Powierzchni nieruchomości,
• Wartości kredytowanego mieszkania,
• Istnienia i typu dodatkowych zabezpieczeń w budynku, w którym znajduje się mieszkanie, np. systemu przeciwpożarowego, drzwi antywłamaniowych itd.

0 0 votes
daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments