Ustawa antyspreadowa naprawdę działa

Kredyty

Początkowo wydawało się, że ustawa antyspreadowa niewiele wniesie do tematu kredytów walutowych w Polsce. Okazało się jednak, że obecnie praktycznie co drugi kredytobiorcy posiadający zobowiązanie w walucie obcej sam ją kupuje – przeważnie za pomocą jednego z kantorów internetowych.

Według ostatnich danych co miesiąc polscy kredytobiorcy oszczędzają średnio 2-2,5 mln złotych na spłacaniu zobowiązań walutowych bezpośrednio w walucie obcej. Posiadając kredyt hipoteczny z miesięczną ratą na poziomie 2 000 złotych w euro lub frankach szwajcarskich oszczędności mogą wynieść nawet 2 000 złotych w skali roku. Pozwoli to na spłatę dodatkowej raty gratis. Statystyki jasno pokazują, że „coraz więcej Polaków potrafi liczyć”. Jeszcze kilka miesięcy temu większość ankietowanych nie wiedziała o ustawie antyspreadowej, albo otwarcie mówiła, że nie ma czasu chodzić do kantoru i banku, aby wymienić pieniądze na ratę kredytu. Dziś praktycznie 50% kredytobiorców walutowych – głównie hipotecznych – spłaca swoje zobowiązania głównie w walucie kredytu – za pomocą rachunków walutowych, bądź tradycyjnie w okienku. Na rynku powstały kantory internetowe, które pozwalają na bezpieczną wymianę środków bez wychodzenia z domu, nierzadko w ciągu kilku minut. Sprawia to, że automatyczna spłata przez bank po przeliczeniu na złotówki jest zwyczajnie nieopłacalna.

Z pewnością ustawa antyspreadowa jest jedną z niewielu, która przyniosła korzyści naprawdę wszystkim obywatelom. Poszkodowane co najwyżej mogą czuć się banki, u których coraz mniej osób kupuje waluty obce. Nie jest to jednak problem przeciętnego Kowalskiego, który chce spłacać swoją hipotekę jak najtaniej się tylko da.

0 0 votes
daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments