rynek deweloperski

Co dalej z rynkiem deweloperskim w Polsce?

Finanse osobiste Wiadomości

Obecna sytuacja na rynku deweloperskim w Polsce wcale nie jest wesoła. Już 31 grudnia kończy się program rządowych dopłat do hipotek „Rodzina na swoim„. Dodatkowo w życie wchodzi ustawa deweloperska i nowe rekomendacje Komisji Nadzoru Finansowego. Czy rynek to wytrzyma?

Wygaśnięcie „Rodziny na swoim” było wiadome już od dawna, przez co z miesiąca na miesiąc spada liczba kredytów hipotecznych zaciąganych w tym programie. Można wręcz powiedzieć, że „program dopłat umarł śmiercią naturalną”. Rząd wprowadził w zeszłym roku tak nierealistyczne limity cenowe, że w wielu miastach mieszkania kwalifikujące się do preferencyjnego kredytu można policzyć na palcach jednej ręki. Dodatkowym „gwoździem do trumny” polskiej deweloperki jest z pewnością niezbyt dopracowana ustawa deweloperska. Co prawda będzie ona zabezpieczała kupujących przed zakupem przysłowiowej dziury w ziemi od nieznanej firmy między innymi poprzez rachunki powiernicze czy akty notarialne podpisywane bezpośrednio po wpłacie zaliczki, ale już teraz wiadomo, że wielu sprzedawców mieszkań tego nie przetrzyma. Nie każda firma jest bowiem w stanie zamrozić miliony złotych na nowe inwestycje nie wiedząc, czy tak naprawdę znajdą one w ogóle nabywców. Ostatnia bolączka rynku mieszkaniowego w Polsce – nowe rekomendacje KNF – to z pewnością także ciężki orzech do zgryzienia zarówno dla sprzedających, jak i kupujących. Coraz trudniejsza dostępność do kredytów hipotecznych oznacza bowiem mniej klientów.

Niewątpliwie wielu deweloperów upadnie z powodu braku środków oraz nowych klientów. Z powodu nowych regulacji KNF także wielu przeciętnych Kowalskich może dosłownie zapomnieć o zakupie choćby nawet kawalerki. Pytanie tylko, czy ta sytuacja ma prawo się utrzymać na stałe, czy będzie tylko chwilowa.

0 0 votes
daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments