Emeryci

Emeryci vs kredyt

Kredyty

Stosunkowo łatwo jest zaciągnąć kredyt – na zakup nowego sprzętu gospodarstwa domowego, czy też na wczasy w sanatorium. Emeryci są grupą społeczną, posiadającą stabilne zarobki, dzięki czemu bez większych przeszkód mogą otrzymać w bankach kredyt na dowolny cel. Pamiętajmy jednak, że kredyty gotówkowe są zwykle wysoko oprocentowane, dlatego też ich koszty są znaczne. Emeryci mają skłonność do nadmiernego zadłużania się, choć nie wiadomo do końca, z czego to wynika.

Kredyty ratalne

Najczęściej emeryci decydują się na zaciągnięcie kredytów ratalnych na zakup produktów w sprzedaży bezpośredniej. Są zapraszani przez telemarketerów na wszelkiego rodzaju pokazy – pościeli, garnków, patelni, czy też robotów kuchennych. Na każdy pokaz idą, ponieważ mają dużo wolnego czasu i mogą otrzymać dzięki temu bezpłatny prezent. Są oni podatni na sugestie osób prowadzących takie pokazy, stąd też dają się namówić na zakup np. odkurzacza za 6 tys. zł, choć ten, który posiadają w domu całkiem sprawnie funkcjonuje. Emeryci zaciągają też coraz więcej kredytów bankowych, skuszeni agresywną reklamą, w której wskazywane są wyłącznie zalety takiego zobowiązania. Z czasem jednak emerytom zaczyna brakować środków finansowych na spłatę wszystkich rat kredytów, jakie zaciągnęli. Stąd prosta droga do zadłużenia się jeszcze bardziej, poprzez zaciągnięcie pożyczki na spłatę innego kredytu. To najgorsze, co zadłużona osoba może zrobić dla swoich finansów.

Specjalnie dla seniorów

Banki odkryły niedawno, że seniorzy są grupą klientów, dla których warto tworzyć specjalne programy bankowe. Najczęściej banki oferują swoim klientom na emeryturze konta bankowe z możliwością zaciągnięcia limitu w rachunku bieżącym, ale nie jest to jedyna opcja zaciągnięcia kredytu skierowanego właśnie do seniora.

Wśród banków wychodzących naprzeciw oczekiwaniom starszych ludzi na emeryturze i tworzących dla nich odrębne oferty, wymienia się:
Bank Pocztowy – oferuje darmowe konto Nestor, darmowe przelewy i bezpłatną usługę dostawy gotówki pod wskazany adres.
BGŻ – proponuje Plan Senior, ze zwrotem 1% wartości zakupów dokonywanych w aptekach i sklepach spożywczych. Limit zwrotu na rok wynosi 500 zł.
PKO BP – oferuje konto Pogodne.
Deutsche Bank PBC – ma w ofercie dla seniorów db Konto Koneser.
Bank Zachodni WBK – posiada dla seniorów ofertę na założenie konta Aktywni 50+.
Najczęściej, do kont dołączane jest jeszcze ubezpieczenie, w ramach którego posiadacz rachunku może skorzystać z programu Assistance, np. zamawiając lekarską wizytę domową. Usługi tego typu zawsze posiadają limity kwotowe i ilościowe.

Oprócz rachunków bankowych, seniorom oferowane są kredyty. Pierwszym kredytem, jaki zwykle oferują banki emerytom jest limit w koncie. Kredyt gotówkowy czy ratalny również osobom starszym przyjdzie łatwo osiągnąć, z uwagi na stabilność ich zarobków. Zakładając, że takie osoby nie posiadają innych zobowiązań i mają dobrą historię kredytową, bez trudu uzyskają kredyt w banku.

Ograniczenia kredytowe w bankach

Emeryci uzyskają w każdym banku w Polsce kredyt, którego miesięczna rata nie będzie przekraczała poziomu 50% świadczenia emerytalnego. Jeśli emerytura jest wyższa niż średnia krajowego wynagrodzenia, wówczas poziom zadłużenia może maksymalnie wynieść 65% jej wartości. Jest to ograniczenie stawiane bankom i kredytobiorcom przez Komisję Nadzoru Finansowego. Komisja chce w ten sposób chronić kredytobiorców w Polsce przed zjawiskiem nadmiernego zadłużania się. Nikt jednak nie sprawdza, jak wiele kredytów posiadają emeryci, jeśli ci zwracają się o pożyczkę do firmy parabankowej. Takie instytucje nie mają obowiązku kontrolowania stanu kredytowego klientów w Biurze Informacji Kredytowej. Jeśli więc emeryt zechce zaciągnąć pożyczkę przy posiadaniu już kilku rat kredytowych, w praktyce może tego dokonać.

Spirala zadłużenia

Kiedy raty wszystkich kredytów i pożyczek zaczynają za bardzo obciążać seniora, powinien on podjąć odpowiednie kroki, aby pozbyć się swojego zadłużenia. Najgorszą sytuacją jest, gdy na spłatę pożyczek i kredytów w bankach zaciągamy kolejne pożyczki tym razem w firmach para bankowych, które zawsze udostępnią nam gotówkę, z tym że na wysoki procent.

Seniorzy często nie zdają sobie sprawy z tego, że kolejny kredyt nie jest rozwiązaniem ich kłopotów finansowych. Dobrym wyjściem z sytuacji jest natomiast konsolidacja zadłużenia, albo renegocjowanie umowy kredytowej z bankiem i na przykład rozłożenie kredytu na mniejsze raty i dłuższy okres kredytowania. Złota zasada mówi – nigdy nie bierz pożyczki, jeśli twoje wydatki zaczynają przewyższać dochody.

0 0 votes
daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments