podatki

Rezygnacja z 23% VAT niemożliwa

Podatki Wiadomości

Wygląda na to że sytuacja finansowa naszego kraju jest w coraz to lepszej kondycji. Nie omieszkał wykorzystać tego także nasz rząd, dając złudną nadzieję z obniżaniem obecnie obowiązującej stawki VAT. Eksperci są przekonani że obniżka VATu w naszym kraju jest po prostu nie możliwa, gdyż sytuacja kraju nie poprawi się na tyle dobrze by tego dokonać – mimo najszczerszych chęci i optymistycznych wizji.

Wyliczenia ekspertów nie robią na Rostowskim wielkiego wrażenia, dlatego dalej uparcie twierdzi że już za blisko dwa lata będziemy mogli obniżyć stawkę VAT z obowiązujących 23 procent do zapowiadanych 22 procent – wiedza Rostowskiego jest oparta także o coraz lepszą sytuację gospodarczą państwa. Wybitny profesor Modzelewski uważa że rząd nie zrezygnuje z pieniędzy, przypominając że tegoroczne wpływy z nałożonej stawki VAT mają być na poziomie 130 miliardów złotych – kwota powinna być uzyskana dzięki podwyżce, a nie obniżce jak sugeruje aktualny minister finansów.

Ekonomiści są zgodni że wiele zależy też od światowej gospodarki, która w obecnych czasach jest dość „chwiejna” i niezbyt dobrze ugruntowana, co sprawia że założone wcześniej inwestycje stają się coraz bardziej ryzykowne, a prowadzenie handlu coraz mniej opłacalne. O ile roczne PKB rządu będzie rosło na poziomie ponad 3 procent, to jest na to jakaś realna nadzieja, chociaż i tutaj mogą zmienić się przede wszystkim warunki polityczne – wprowadzenie reformy np. wydłużającej wiek emerytalny, która umożliwi dać wyraz niezadowolenia rządu opozycji oraz ludziom, którzy prawdopodobnie wyjdą na ulicę.

Wielu wskazuje także na rolę jaką pełni obecnie Rostowski – jest politykiem – i mimo pewnych znajomości tematu musi „ubarwić” rzeczywistość tak jak to w polityce bywa, co nie oznacza że minister ma złe intencje – twierdzi Stanisław Gomułka. Ostatnie wpływy przewyższyły zeszły rok o blisko 13 miliardów złotych (dzięki podwyżce), dlatego dziś mało prawdopodobny jest fakt obniżenia stawki VAT, jak i wygrania tegorocznych zmagań EURO 2012 przez naszą piłkarską kadrę narodową.

0 0 votes
daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments