Watykan

Watykański bank pod lupą

Banki Wiadomości

Wszystkie banki na świecie podlegają pewnej kontroli i zasadom, które muszą przestrzegać. Przestrzegać muszą także prawa oraz odpowiadać za złożone u nich depozyty. Wśród takich banków nie może zabraknąć watykańskiego, który to coraz częściej jest postrzegany jako pralnia brudnych pieniędzy, pomocna przy finansowaniu terroryzmu. Podejrzenia te są coraz częstsze i w zasadzie mają ugruntowaną podstawę, jednak wszystkie dowody wyraźnie temu przeczą. Kolejna kontrola nie wykazała nic niepokojącego, choć prace nad następną kontrolą już trwają.

Warto wiedzieć że w watykańskim banku przetrzymywane są pieniądze około 33 tysięcy osób fizycznych i instytucji – warto dodać że wśród składających depozyt znajdują się jednostki z polski. Specjalnie przygotowany komitet o nazwie Moneyval – jest to specjalnie utworzony organ Rady Europy, który zapobiega praniu pieniędzy – wydał aż 250 stron obszernego dokumentu, w którym podjął decyzję o wpisaniu Watykanu na listę państw, które spełniają wszystkie normy czy też nie. Obszerny raport sugeruje że ponad dwie trzecie depozytów składanych w banku o nazwie „Instytut Dzieł Religijnych” to głównie osoby pochodzące z Włoch, a reszta z innych krajów Europy – Niemcy, Polska, Francja czy Hiszpania. Warto dodać że do depozytorów należą także tacy osobnicy jak Afryka czy Ameryka Południowa – łącznie ich depozyt waha się w granicach 2700. Kto może założyć konto w watykańskim banku? Może to zrobić każda osoba, która jest lub była – np. emerytura – osobą duchowną lub pracownikiem Watykanu, dyplomatą Stolicy Apostolskiej lub honorowym posiadaczem papieskich tytułów. Dlatego większość ludzi może jedynie pomarzyć o stworzeniu tam konta.

Jednym z szczególnych informacji jakich możemy dowiedzieć się z raportu jest na przykład ilość depozytów składanych przez księży (około 15 tysięcy), biskupów (około 1600) oraz innych duchownych np. kardynałów (około 200). Kwota która znajduje się na kontach wszystkich posiadaczy depozytów to około 5 miliardów euro. Warto jednak wspomnieć że aż 80 procent tej sumy jest w posiadaniu seminariów, klasztorów, fundacji, konferencji.

0 0 votes
daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments