gaz

Gaz z Gazpromu podrożał o ponad 30%

Surowce Wiadomości

Analizując ostatnie dane opublikowane przez rosyjski rząd nie trudno zauważyć gigantyczną kwotę, jaką płacą obecnie Niemcy za metr sześcienny gazu z Rosji. W lutym było to aż 440 dolarów. Nietrudno obliczyć, że to podwyżka o ponad 1/3 rok do roku. Gazprom zapowiada jednak, że to nie koniec podwyżek.

Rosyjski gigant chce podwyżek surowca w tym roku o ponad 8%. Dla wielu osób już teraz wydaje się to nierealne. Gaz jest bowiem tak drogi, że coraz więcej ludzi nie może sobie pozwolić na ogrzewanie nim swoich nieruchomości. Warto jednak zaznaczyć, że ceny zawarte w kontraktach z Gazpromem są zmienne i zależą od wysokości cen ropy naftowej na światowych rynkach. Zależność jest prosta – im droższe „czarne złoto”, tym droższy i gaz. Choć nie wiadomo oficjalnie ile PGNiG płaci za rosyjski gaz, to dziennikarze dotarli do informacji, które mówią że może to być nawet 500 dolarów za metr sześcienny! Nic więc dziwnego, że spółka w tym roku zamierza zrealizować jedynie 85% importu surowca z Rosji. Reszta ma pochodzić od innych dostawców – np. ze Skandynawii.

Specjaliści mówią wprost, że jeśli gaz jeszcze bardziej podrożeje, to wiele osób z niego zwyczajnie zrezygnuje. Co prawda nadal jest on tańszy np. przy gotowaniu potraw, niż energia elektryczna, ale jeśli o ogrzanie domów czy mieszkań to staje się on prawdziwym luksusem dla niewielu.

 

0 0 votes
daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments