jedzenie

Ile kosztuje żywność na świecie?

Finanse osobiste Wiadomości

Od dawna jesteśmy przyzwyczajani że z roku na rok mamy coraz wyższe ceny, które właściwie dość często nie są adekwatne do osiąganych przez nas zarobków. Podobna sytuacja panuje na całym świecie, choć z reguły najbogatsze kraje mają lepiej. Kiedy mówimy o podwyżce cen żywności na świecie, to warto zastanowić się nad tym że jest ona faktycznie globalna. Co w takim razie zdrożało w obecnym roku? Jakich cen powinniśmy się spodziewać? I czy można je porównać do innego okresu w naszym życiu? Raport w tej sprawie przygotowała Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa.

Podwyżka cen na świecie w gruncie rzeczy nie oznacza mocnych problemów gospodarczych każdego z krajów. Taka podwyżka spowodowana jest częściowo warunkami klimatycznymi, gdyż odpowiednio zła pogoda może podnieść ceny świeżej żywności – małe zbiory. Ostatnio sytuacja miała miejsce choćby z pomarańczami, jednak została w porę zażegnana. A co z innymi produktami? Ceny mięsa, cukru czy zboża utrzymały się praktycznie na tym samym poziomie co w lutym, pozostawiając tę samą cenę. Co jednak podrożało? W owym miesiącu wzrosły z pewnością ceny oleju, a zmalały wyrobów mleczarskich. Obecnie więc przetwory mleczarskie mają najniższą cenę od sierpnia 2010 roku. Czego może być to skutkiem? Prawdopodobnie zwiększonej podaży w Europie i Ameryce Północnej. W miesiącu marzec ceny żywności wciąż utrzymywały się na wysokim poziomie, mimo iż wciąż były stabilne – Indeks cen żywności FAO podskoczył tylko o 1 punkt w stosunku do marca 2012 roku (z 215 do 216 punktów). Na całym świecie podrożało zboże oraz ryż, ale także i kukurydza. Warto przypomnieć że ryż swego czasu notował olbrzymie spadki cenowe ze względu na ogromne zakupy z Chin i Nigerii. Największe ceny mogliśmy jak na razie obserwować w 2011 roku, odkąd to organizacja zaczęła monitorować globalne ceny żywności (było to 1990 roku). Największy poziom indeks FAO osiągnął w lutym 2011 roku osiągając 237,7 punktów – wtedy to żywność była najdroższa na całym świecie.

0 0 votes
daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
3 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
olo
olo
11 lat temu

w naszym kraju tankowanie paliwa stalo sie juz prestizem, poczekamy bedzie tez to samo z zakupem czegokolwiek na kanpke…. A dobrych produktow bankowych pozwalajacych pewnie oszczedzac brak

Rafał
11 lat temu

A banki chcąc zwiększyć zyski znów zaczęły wprowadzać opłaty za konta kilka banków już tak zrobiło. Niestety ciągle powiększa się drenaż naszej kieszeni.

gość
11 lat temu

wiadomo, że wszystko będzie szło do góry.ja póki co zainteresowałam się funduszami noble i wygląda to obiecująco.