mieszkania

Jak wygląda rynek nieruchomości w Polsce?

Finanse osobiste Wiadomości

(Ceny nieruchomości w Polsce aktualizowane w 2022 roku)

Jaki jest obecny rynek nieruchomości w Polsce? Wygląda na to że ma się dobrze i to pomimo kryzysu jaki spotkał nie tylko segment finansowy (mocno powiązany zresztą), ale także budowlany. Wydawać by się mogło że owa zła spirala nakręcała się sama, choć w głównej mierze wszystko zależało od decyzji banków, które udzielały kredytów hipotecznych. Obecnie bardzo ciężko jest otrzymać taki kredyt, tym bardziej na okres dłuższy niż 25 lat. Co to oznacza? Z pewnością spadek cen, który jest nieunikniony by zachęcić klientów do kupna własnego M4. Może to być także zwiastun mniejszej ilości wybudowanych budynków mieszkalnych – gdyż z prostej przyczyny może nie być na nich kupca.

Ceny nieruchomości w 2012 roku

Obecna sytuacja nieruchomości w Polsce jest jednak w miarę dobra. Średnia cena wszystkich mieszkań znajdujących się na terenie każdego z miast, zdaje się sugerować że największe i najdroższe lokale zwykliśmy kupować w Warszawie. Rejon (Mazowsze) ten przoduje także w największych i nieustających poszukiwań nowych mieszkań za pośrednictwem Internetu. Jaka więc była średnia cena transakcyjna mieszkań kupowanych w Warszawie? Obecnie wynosi ona 400,6 tysięcy złotych.

Ceny mieszkań w wybranych miastach wojewódzkich prezentują się następująco:

  • Kraków ma średnie transakcyjne ceny mieszkań na poziomie 317,7 tysięcy złotych.

  • Wrocław ma średnie transakcyjne ceny mieszkań na poziomie 284,4 tysięcy złotych.

  • Gdańsk ma średnie transakcyjne ceny mieszkań na poziomie 270 tysięcy złotych.

  • Poznań ma średnie transakcyjne ceny mieszkań na poziomie 262,2 tysięcy złotych.

  • Łódź ma średnie transakcyjne ceny mieszkań na poziomie 165,7 tysięcy złotych.

Wszystkie powyżej wymienione średnie transakcyjne ceny mieszkań, pochodzą z okresu grudnia 2011 roku do lutego 2012 roku. Największym średnim zakupowanym metrażem może pochwalić się Warszawa, osiągając wynik 53,1 metrów kwadratowych. Dla porównania w Gdańsku – 52,9 metry kwadratowe, we Wrocławiu – 51,8 metrów kwadratowych, w Krakowie – 48,4 metry kwadratowe, w Poznaniu – 51,7 metrów kwadratowych, oraz w Łodzi – 45,2 metry kwadratowe.

Posiadanie własnego biura w centrum dużego miasta daje wiele korzyści, dlatego warto szukać biura do wynajęcia w Katowicach

[Aktualizacja 2022] Ceny na rynku pierwotnym w 2 kwartale 2022

Od czasu powstania artykułu ceny na rynku nieruchomości znacząco się zmieniły, dlatego też publikujemy aktualizację cen na 2 kwartał 2022. Co ciekawe, konkluzje sprzed 10 lat są nadal aktualne. Także w 2022 roku, w wyniku znaczącej podwyżki stóp procentowych, pogarsza się dostępność kredytów hipotecznych. Prawdopodobny jest zatem spadek nominalnych cen nieruchomości oraz ograniczenie nowych inwestycji deweloperskich. W niektórych miastach, np. w Katowicach, już w 2 kwartale 2022 roku dało się zauważyć spadek cen nominalnych.

Miasto Ceny ofertowe Ceny transakcyjne
Kraków 11395 11181
Wrocław 11632 10338
Gdańsk 10789 10903
Poznań 9965 9524
Łódź 8481 7929
Katowice 8912 8866

Podane ceny pochodzą z informacji kwartalnej NBP o rynku nieruchomości.

0 0 votes
daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
3 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
olo
olo
11 lat temu

Rynek wyglada tak jak sytuacja i mozliwosci przecietnego polaka w banku…

Rafał
11 lat temu

TZN mieszkań jest pełno jest w czym przebierać nawet ceny znacząco spadły ale właśnie diabeł tkwi w szczegółach ludzie nie dostają kredytu a przecież na kredyt jest sprzedawane większość mieszkań.

gość
11 lat temu

tam gdzie najwięcej kasy czyli w stolicy tam największe zyski. takie czasy, że jedynie kredyt wchodzi w grę, ja mam doradcę w openie i on mi pomaga rozeznać się co i jak.