Dla kogo kredyt ratalny online?

Kredyty

Bankowość internetowa rozwija się bardzo szybko, głównie z uwagi na fakt, że coraz więcej osób jest świadomych, jakie korzyści niesie za sobą wykorzystanie Internetu w dokonywaniu codziennych czynności, także tych finansowych. Alior Bank jest bankiem nowoczesnym, który chce zdobywać coraz większe obszary rynku. Dziś celuje w ciekawy segment finansowy, a mianowicie w kredyty ratalne online.

Charakterystyka rynku

Specjaliści twierdzą, że pożyczki udzielane z przeznaczenie na zakupy w sklepach online są zbyt popularne, szczególności w Polsce. Trzeba powiedzieć, iż jest to sektor bardzo konkurencyjny, ale z drugiej strony przynoszący niewielkie dochody. Kredyty ratalne online dla banków mogą być po prostu nieopłacalne, ale Alior Bank ma nadzieję na to, że jego rewolucyjna oferta spowoduje, że zajmie pozycję lidera w tym segmencie rynkowym.

Dotychczas istniała oczywiście możliwość zaciągnięcia pożyczki online na zakupy w sieci, ale procedura jej uzyskania nie była zbyt prosta. Konieczne było przesłanie do banku przez kuriera wszystkich dokumentów, ewentualnie klient musiał udać się do oddziału lub pośrednika finansowego, aby dopełnić niezbędne formalności związane z kredytem ratalnym online.

Zdecydowanie na tle innych banków w Polsce w dziedzinie pożyczek na zakupy w sklepach internetowych wyróżnia się mBank, który umożliwia zaciągnięcie kredytu ratalnego w pełni w trybie online, ale z takiej usługi mają szansę skorzystać wyłącznie dotychczasowi klienci banku. Nowy klient nie będzie mógł liczyć na takie udogodnienia.

Statystyki rynkowe

Jak wskazują badania PwC w 2011 roku około 7,6% klientów posiadało kredyty ratalne, a rok wcześniej było to aż 9,4%. W ostatnim roku postępowało szybkie kurczenie się rynku kredytów ratalnych. W styczniu 2011 roku kredytów tego typu udzielono łącznie na kwotę 15,6 mld zł, a w listopadzie tego samego roku było to już tylko 12,3 mld zł.

Powodem spadku popularności kredytów ratalnych są między innymi:
• Niska rentowność tego produktu bankowego,
• Kryzys finansowy w Europie i na świecie,
• Wzrost ryzyka kredytowego,
• Konieczność bardziej szczegółowego analizowania możliwości finansowych klientów banków.

Nowości w Alior Banku

Alior Bank podbił polski rynek finansowy za pomocą kont osobistych, ale teraz zamierza kontynuować swoją ekspansję. Stworzył więc rozwiązanie polegające na szybkim udzielaniu kredytów ratalnych online. Cała procedura trwa mniej niż dobę. Natychmiastowe finansowanie w Internecie wszystkich klientów – dotychczasowych i nowych, to cel Alior Banku na najbliższe miesiące.

Nie oznacza to jednocześnie, że Alior Bank w ogóle rezygnuje z załatwiania jakichkolwiek formalności związanych z kredytem ratalnym online. Są one jednak realizowane w pełni zdalnie, bez konieczności angażowania w ten proces kuriera.

Rozwiązanie wymyślone przez Alior Bank wygląda w sposób następujący:
• Klient musi wybrać produkt do zakupu w sklepie internetowym i wybrać opcję zapłaty,
• Klient wypełnia formularz z danymi osobowymi,
• Nabywca w sklepie online po uzyskaniu wstępnej akceptacji swojego wniosku o kredyt ratalny online, musi dokonać symbolicznego przelewu na rachunek Alior Banku i przesłać mu wyciąg z własnego konta potwierdzający uzyskiwane dochody za pośrednictwem maila,
• Pozytywna decyzja Alior Banku powoduje, że na konto sklepu internetowego, przez kanał Dotpay, trafiają pieniądze z banku, zaś zakupiony towar jest wysyłany do konsumenta,
• Umowa kredytowa z Alior Bankiem przesyłana jest przez pocztę mailową do kredytobiorcy.

W przyszłości, po uruchomieniu Alior Sync, procedura udzielania kredytu ratalnego online będzie jeszcze krótsza i potrwa zaledwie 15 minut.

Ryzykowny produkt bankowy

Kredyty ratalne online mogą stać się przysłowiową „kulą u nogi” Alior Banku, choć eksperci uznają, że eksperyment z udzielaniem w szybkim tempie pożyczek na zakupy internetowe w trybie zdalnym może się sprawdzić, zwłaszcza, że Alior ma „zdrowy portfel” kredytowy. Pomocne w rozwijaniu nowego rozwiązania kredytowego może być i to, że potencjał sklepów internetowych w Polsce wciąż rośnie a wraz z nim liczba potencjalnych kredytobiorców w sieci.

0 0 votes
daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
olo
olo
10 lat temu

Jesli sa tansze to jest ok, ale jezeli nie to szukalbym nadal przez openfinance