bank

Banki przyszłości już za niedługo w Polsce?

Banki Wiadomości

Z pewnością wiele osób zastanawia się, jak będą wyglądały banki przyszłości – czyli te, które będą działały za np. kilkanaście lat. Odpowiedź na to pytanie można jednak udzielić już dzisiaj, obserwując rynek bankowości nie tyle światowej, co polskiej.

Mało kto o tym wie, ale Polska przoduje pod względem bankowości na świecie. Kiedy ponad 10 lat temu na naszym rynku zagościł mBank, to był to pierwszy bank internetowy na świecie. Obecnie jego pozycja się dość zdewaluowała, jednak już za niedługo możemy ponownie stanąć na światowym podium. Polacy pracują bowiem nad bankami przyszłości – nowym mBankiem, a także Alior Sync. Oby dwa mają być bankami w pełni wirtualnymi, więc pozwolą na np. wideorozmowę z doradcą w celu zaciągnięcia kredytu hipotecznego. Mają także wprowadzić na polski rynek niedostępne jeszcze na szeroką skalę płatności telefonem komórkowym. Bardzo prawdopodobne, że pozwolą także na planowanie budżetu. Rewolucja nadejdzie już w drugim kwartale tego roku – bo wtedy własnie mają ruszyć oba nowe banki. Nieoficjalnie mówi się także o tym, że także PKO BP pracuje nad własnym systemem płatniczym – zupełnie niezależnym od VISA czy MasterCard. Patrząc na to, że jest to największy bank w Polsce obsługujący miliony klientów, wielu specjalistów prognozuje, że nowe oblicze PKO BP w najbliższych latach może naprawdę zmienić jego obecne postrzeganie przez wielu ludzi – zwłaszcza młodych. Pytanie tylko, co z obecnymi oddziałami, które to z dnia na dzień ustępują pozycji bankowości internetowej czy aplikacjom na smartfony. Eksperci prognozują, że nie znikną one tak szybko, jednak będą one wyglądały nowocześniej (jak np. te obecne już dziś w Alior Banku – z wieloma ekranami dotykowi, bankomatami i wpłatomatami czynnymi całą dobę, a także np. maszyną do rozmieniania pieniędzy czy wymiany tych zużytych na nowe).

Na wiele rozwiązań z pewnością przyjdzie nam poczekać jeszcze kilka lat. Wygląda jednak na to, że prawdziwa rewolucja bankowości wirtualnej odbędzie się w Polsce jeszcze w tym roku. Nie pozostaje nam więc nic innego, jak czekać z zapartym tchem na premierę nowego mBanku oraz Alior Sync, które mają zmienić zupełnie myślenie nie tylko Polaków, ale także mieszkańców całego świata o bankowości i  jej możliwościach.

0 0 votes
daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
3 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
lukasz
11 lat temu

Nieustanny rozwoj bankowosci, takze tej elektronicznej jest korzyscia dla klienta. Minely juz czasy gdy przywiozujemy sie do jednego banku, idziemy tam gdzie jest taniej i oferuja wiecej

Miras
11 lat temu

I tam gdzie wygodniej myślę że strzałem w dziesiątkę okazała się bankowość internetowa. Teraz chyba większość z nas ma takie konto.

basia
11 lat temu

Bez konta internetowago życia sobie nie wyobrażam. Po to mam konto w getinie i bezpłatne wyciąganie pieniędzy, żeby nie nosić przy sobie gotówki. Hehheh a pamietam jeszcze czasy noszenia wszystkiego w portfelu.