Kredyt (nie)bankowy dla firm?

Firma Kredyty

Finansowanie zewnętrzne z banków to dla wielu przedsiębiorstw jedyna możliwość na przeprowadzenie zaplanowanych inwestycji, czy nawet na prowadzenie bieżącej działalności gospodarczej. Zła koniunktura rynkowa i zmiany w gustach i potrzebach klientów sprawiają, że firmy borykają się z poważnymi kłopotami finansowymi. Wyjściem z sytuacji jest kredyt bankowy. Co jeśli bank jednak odmówi przedsiębiorcy udzielenia kredytu? Już wkrótce firmy nie będą musiały się tym przejmować, bowiem konkurencją dla kredytów bankowych będą pożyczki udzielane przez Fundusz Mikro.

Czym jest Fundusz Mikro?

Wbrew pozorom, Fundusz Mikro nie jest organizacją nową na polskim rynku, jako że funkcjonuje on już od 17 lat. Powstał on w 1994 roku, a jego głównym celem było promowanie rozwoju małych przedsiębiorstw w Polsce. Przedsiębiorcy generowali ogromne zainteresowanie kredytami udzielanymi przez Fundusz Mikro. Jeszcze kilka lat temu Fundusz udzielał kredytów przedsiębiorcom. Z jego danych archiwalnych wynika, że uzyskało je ponad 57 tysięcy właścicieli firm, a łącznie kredyty te opiewały na kwotę przekraczającą 1 mld zł. Niemniej jednak, później zadecydowano o zawieszeniu działalności pożyczkowej Funduszu Mikro. Przekształcił się on w FM Bank.

W 2011 roku inwestor sprzedał Funduszu Mikro i postanowił wyrazić zgodę na wznowienie jego działalności pożyczkowej, w formie ramienia finansowego dla przedsiębiorstw, którym banki odmówiły wypłaty kredytu. Nowym właścicielem Funduszu Mikro w ostatnim czasie została Magdalena Dulczeska, sprawująca dotąd przez 8 lat funkcję zarządcze w organizacji. W planach nowej właścicielki jest przywrócenie Funduszowi Mikro działalności pożyczkowej dla przedsiębiorstw. W przyszłości działalność kredytowa dla segmentu MSP i mikro firm ma być rozwijana. Co to w praktyce będzie oznaczało dla samych przedsiębiorców?

50 tys. dla przedsiębiorców

Tyle może maksymalnie wynieść pożyczka, jaką będzie udzielał Fundusz Mikro. Wszyscy przedsiębiorcy, którzy z różnych powodów nie mogą otrzymać kredytu bankowego, mogą się zwrócić o pożyczkę do Funduszu Mikro. Jak twierdzą sami zainteresowani, bardzo często spotykają się oni z decyzją odmowną na ich wnioski kredytowe składane z bankiem. Powodem takiej sytuacji są m.in.:
• Złożenie niepełnej dokumentacji kredytowej,
• Brak możliwości ustanowienia stosownego zabezpieczenia,
• Figurowanie przez przedsiębiorcę w Biurze Informacji Kredytowej z uwagi na przeszłe długi.

Nawet w sytuacji, kiedy przedsiębiorca będzie miał złą historię kredytową, Fundusz Mikro będzie rozpatrywał wnioski kredytowe. Zastrzega jednak, że udzieli pożyczki finansowej wyłącznie tym przedstawicielom mikro przedsiębiorstw i sektora MSP, którzy wcześniej uregulują swoje dotychczasowe zobowiązania.

Fundusz Mikro będzie oferował trzy rodzaje pożyczek:
• Do 5 tys. zł z terminem spłaty do 1 roku,
• Do 20 tys. zł z terminem spłaty do 1 roku,
• Do 50 tys. zł dla dotychczasowych klientów, z terminem spłaty do 2 lat.

Kto stanie się beneficjentem programu pożyczkowego?

Działalność pożyczkowa Funduszu Mikro niewątpliwie wesprze działalność podmiotów rynkowych z sektora MSP. Z doświadczenia wiadomo jednak, że najwięcej osób zainteresowanych pożyczką z Funduszu Mikro będzie wśród najmniejszych firm, zatrudniających nie więcej niż 2 osoby. Równocześnie, jak twierdzi nowy właściciel organizacji, spodziewane jest udzielanie pożyczek przedsiębiorcom prowadzącym działalność gospodarczą w branży handlowej i usługowej.

Aby uzyskać kredyt z Funduszu Mikro będzie trzeba spełnić następujące warunki:
• Prowadzenie działalności przez minimum 2 lata,
• Uregulowanie zobowiązań w stosunku do ZUS i Urzędu Skarbowego,
• Posiadania ogólnej zdolności do spłaty raty,
• Dobry przepływ gotówkowy przedsiębiorcy.

Dla nowych przedsiębiorców

Największe problemy z pozyskaniem zewnętrznych, bankowych źródeł finansowania z reguły mają przedsiębiorcy rozpoczynający swoją działalność gospodarczą. Niestety, Fundusz Mikro kieruje swoje pożyczki wyłącznie do przedsiębiorców już działających na rynku.

0 0 votes
daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
3 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
wrobel
9 lat temu

jaki kredyt by nie byl, to i tak bedziemy na nim w plecy, jak bardzo… ? to zalezy od tego gdzie wezmiemy, a oprocentowanie moze byc rozne….

gość
9 lat temu

tak, a potem będzie płacz i zgrzytanie zębów jak się okaże, że coś nie tak,jednak co bank to bank. jak samemu nie można znaleźć to doradca, mi w openie pomógł bardzo.

Marek
9 lat temu

Ale lepiej swój spłacać niż komuś poprzez wynajem. Spłacisz to masz nieruchomość możesz sprzedać itp. wynajmując nic nie masz.