Pieniądz

Za co nie zapłaci ubezpieczyciel?

Ubezpieczenia

Wykupując ubezpieczenie na życie i zdrowie mamy nadzieję, że będziemy wszechstronnie chronieni przed wszelkimi, możliwymi ryzykami. Ubezpieczyciele prześcigają się w powiększaniu oferty ubezpieczeniowej i poszerzaniu zakresów ubezpieczeń, aby tylko jak najbardziej skutecznie przyciągnąć do siebie klientów. Jednym z największych graczy rynkowych na polskim rynku ubezpieczeń jest Towarzystwo Signal Iduna.

Ubezpieczenie zdrowotne w teorii

Jeśli wczytać się w warunki regulaminowe ubezpieczeń Signal Iduna na życie i zdrowie, wynika z nich, że Towarzystwo Ubezpieczeniowe nie wypłaci odszkodowania ani nie pokryje kosztów leczenia w przypadku złamania kończyny czy wypadnięcia dysku kręgowego.

Na stronie internetowej tego samego Towarzystwa Ubezpieczeniowego można jednak przeczytać informację z goła odwrotną, mianowicie, Signal Iduna twierdzi, że zapewnia opiekę medyczną na najwyższych poziomie, bez czekania, kolejek i stresów. Prywatne ubezpieczenie zdrowotne zapewnia:
• Dostęp do lekarzy internistów i specjalistów,
• Bezpłatne badania diagnostyczne,
• Zabiegi ambulatoryjne,
• Leczenie szpitalne w publicznych placówkach bez kolejek i na koszt ubezpieczyciela.

Klient kupujący polisę zdrowotną ma możliwość wyboru, w której klinice, spośród tych, z którymi ubezpieczyciel podpisał umowę o współpracę, chce się leczyć. Polisa zdrowotna ma być korzystnym rozwiązaniem dla tych wszystkich klientów, którzy nie chcą albo z wielu względów nie mogą korzystać z państwowej służby zdrowotnej. Polisa umożliwia bezpłatne, prywatne leczenie, a jak wiadomo, wizyty w gabinetach lekarskich prywatnych kosztują sporo. Ubezpieczenie zdrowotne kosztujące 30 zł miesięcznie pozwala ustrzec się takich kosztów, tak głosi teoria, ale jak jest w praktyce?

Na co faktycznie może liczyć ubezpieczony?

Polisa zdrowotna owszem, daje możliwość bezpłatnego leczenia w prywatnych klinikach i publicznych ośrodkach zdrowia, ale nie w każdym przypadku. Wyjątkiem są nagłe wypadki. Jeśli ubezpieczony w Signal Iduna klient złamie nogę lub rękę, będzie go bolał ząb, dostanie zawału lub wylewu, nie będzie mógł liczyć na pomoc Towarzystwa Ubezpieczeniowego. Ubezpieczyciel w momencie, gdy ubezpieczony w związku z nagłym wypadkiem będzie przebywał w szpitalu, zapewni mu jedno lub dwuosobowy pokój o podwyższonym standardzie. Towarzystwo Ubezpieczeniowe Signal Iduna nie zapłaci też za leczenie w przypadku wykrycia u ubezpieczonego:
• Nowotworów,
• AIDS,
• Chorób psychicznych,
• Stwardnienia rozsianego.

Można wysnuć wniosek, że Signal Iduna pokrywa wyłącznie koszty zaplanowanych z wyprzedzeniem operacji, a nie na przykład tych, które są dokonywane w związku z wypadkiem samochodowym. Jeśli do nich dojdzie, pacjent musi liczyć na świadczenia z publicznej służby zdrowia.

Skąd takie ograniczenia?

Wykluczenie z polisy zdrowotnej wypadków nagłych jest uzasadniane przez Signal Iduna tym, że Towarzystwo jako takie nie może brać odpowiedzialności prawnej za podobne sytuacje. Nie dysponuje karetkami pogotowia we wszystkich miastach w kraju i nie ma żadnego wpływu na to, w jaki sposób będą wykonywane zabiegi w sytuacjach nagłych. Nie może więc pokrywać ich kosztów i gwarantować je w ubezpieczeniu. Podobne wykluczenia są obecne także i w innych ubezpieczalniach w Polsce.

Ograniczenia w innych Towarzystwach

Generalnie, można powiedzieć, że Towarzystwa Ubezpieczeniowe pokrywają koszty zaplanowanych operacji i zabiegów, ale nie w pełnym zakresie. W niektórych ubezpieczalniach możemy spotkać się z tym, że klient sam będzie musiał zapłacić za operację kręgosłupa, bez względu na to, czy była ona wcześniej planowana czy też nie. Większość Towarzystw Ubezpieczeniowych nie pokryje kosztów leczenia chorób, na które ich klienci chorowali jeszcze przed podpisaniem polisy ubezpieczeniowej. Wyjątkiem od reguły są nieliczne ubezpieczalnie, w których nawet w nagłych wypadkach można liczyć na ich pomoc.

Ubezpieczalnie nawet w najdroższych pakietach polis zdrowotnych ograniczają swoją odpowiedzialność względem klienta. Na przykład, wskazują, że pokryją w ciągu roku tylko2 zabiegi operacyjne, oczywiście wcześniej zaplanowane.

0 0 votes
daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments