Pieniądze

Ujednolicenie sposobu liczenia oprocentowania kredytów

Kredyty Wiadomości

Szykują się kolejne zmiany dotyczące kredytu konsumenckiego. Niedawno podwyższono próg wartościowych, do którego dług konsumenta uznawany jest za kredyt konsumencki. Dziś rząd informuje, że najprawdopodobniej dojdzie do ujednolicenia sposobu liczenia rzeczywistej rocznej stopy oprocentowania tego rodzaju zobowiązań kredytowych. Taki komunikat wydało 17 kwietnia 2012 roku Centrum Informacyjne Rządu.

Plany rządowe

Jak podaje Centrum Informacyjne Rządu, Rada Ministrów opowiedziała się za projektem unifikacji sposobu liczenia oprocentowania kredytów konsumenckich. Politycy przyjęli założenia do nowelizacji ustawy o kredycie konsumenckim, które zostały przygotowane uprzednio przez prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Rada Ministrów argumentuje, że powodem wprowadzenia ujednolicenia przepisów odnoszących się do liczenia oprocentowania kredytów konsumenckich jest konieczna, z uwagi na to, że aktualnie obowiązujące przepisy nie oddają wiernie rzeczywistej sytuacji na rynku.

O co w tym chodzi?

Projekt ujednolicenia sposobu liczenia rzeczywistej rocznej stopy oprocentowania dla wszystkich udzielanych w naszym kraju kredytów konsumenckich, został sformułowany w związki z dyrektywą Komisji Europejskiej 2011/90/WE z 14 listopada 2011 roku. Trzeba podkreślić, że rzeczony projekt rządowy jest w pełni zgodny z założeniami nowelizacji ustawy o kredycie konsumenckim. W jego obrębie zawarto dodatkowe kryteria, jakimi będą musiały posługiwać się banki przy obliczaniu rzeczywistej rocznej stopy oprocentowania kredytów:
• Na czas nieokreślony,
• Spłacanych w całości w powtarzających się okresach.

Do projektu nowelizacji ustawy o kredycie konsumenckim będą wdrożone liczne rozwiązania praktyczne, odnoszące się między innymi do:
• Umów o kredycie odnawialnym, dla których nie ma możliwości precyzyjnego określenia terminu lub kwoty spłaty kapitału, bądź jeśli data zawarcia umowy jest nieznana,
• Umów o kredyt innych niż umowa o kredyt na rachunku bieżącym, czyli umów o kredyt odnawialny w rachunku.

Korzyści dla konsumentów

Nie zapominajmy, że projekt nowelizacji ustawy został przygotowany przez prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Organ ten ma na celu umożliwienie konsumentom efektywnego porównywania ofert kredytodawców z różnych państw członkowskich. Dotychczas było to niemożliwe, właśnie z uwagi na brak jednolitego sposobu obliczani rzeczywistej rocznej stopy oprocentowania. Dla celów spełnienia unijnej dyrektywy wprowadzenie w Polsce nowych przepisów odnoszących się do kredytów konsumenckich, staje się wprost niezbędne.

Poprzednia nowelizacja ustawy o kredycie konsumenckim

W grudniu ubiegłego roku wprowadzono w życie obszerną nowelizację ustawy o kredycie konsumenckim, która spowodowała, że:
• Zmieniono definicję kredytu konsumenckiego,
• Zmieniono górną wysokość kredytu konsumenckiego z 80 tys. zł do 256 tys. zł,
• Dano konsumentom więcej czasu na odstąpienie od umowy kredytowej – dokładnie 14 dni, a nie 10, jak było do tej pory,
Zlikwidowano 5-procentowy limit, w którym bank lub inna firma udzielająca kredytu musiała zamknąć koszty związane z kredytem konsumenckim,
• Zwiększono obowiązki informacyjne instytucji udzielających kredytów konsumpcyjnych względem klientów,
• Wprowadzono ujednolicony formularz informacyjny, z zawartymi najważniejszymi informacjami o kredycie i o jego cenie, co stwarza większe możliwości porównywania ofert kredytowych w różnych instytucjach,
• Umożliwiono konsumentom zabranie z banku lub firmy pożyczkowej umowy kredytu do domu i jej przeanalizowanie.

0 0 votes
daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
3 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
krolik
10 lat temu

Fajnie gdyby byloby to jasne dla wszystkich, jednak tak nie jest, wiec czesto w celu zabezpieczenia siebie i wlasnego portfela idziemy do specjalisty z zapytaniem czy ten kredyt faktycznie bedzie korzystny

Karol
10 lat temu

Znów kombinują i jeszcze się okaże że nawet zwykłego kredytu na TV nie dostaniemy. Już i tak ciężko się we wszystkim połapać a takie zmiany co róż nie ułatwiają sprawy.

gość
10 lat temu

kolejne zmiany i robienie zamieszania. dlatego właśnie korzystam z usług open,żeby czegoś nie przeoczyć.