Monety

Szykują się zmiany w VAT

Firma Podatki Wiadomości

Niestety, ale już dziś możemy poinformować was że w przyszłym roku niektóre – czasem niezbędne – artykuły spożywcze oraz usługi wykonywane przez prywatne osoby lub wyspecjalizowane firmy, ulegną znacznemu podwyższeniu ceny – czasami sięgającej blisko 14 procent. Właściwie nie powinno nas to dziwić, gdyż z roku na rok jest coraz gorzej, a za ostateczną cenę przeróżnych artykułów będzie miał też ostateczny koszt paliwa. Szykuje się więc jeden z najgorszych roków pod względem nadchodzących podwyżek. Najważniejszy w tym wszystkim ma być jednak nowy VAT – przykładowo filiżanka kawy, która na mieście kosztuje 7 zł, w przyszłym roku będzie kosztować już 8 zł (czyli aż o złotówkę więcej). Czego nowego możemy spodziewać się przez zmiany w dotychczasowej ustawie o VAT?

W głównej mierze problem ten dotknie nas wszystkich, gdyż od 1 stycznia 2013 roku Ministerstwo Finansów zdecydowało wprowadzić nową stawkę VAT lub uaktualni bieżące stawki. Nowy rok to nie tylko początek drożejących produktów, ale także nowy sposób rozliczenia podatku przez przedsiębiorców. Możemy być jednak pewni że w pierwszej kolejności podrożeje „gotowa” żywność, czyli taka która jest sprzedawana w formie gotowych dać, przeznaczonych często od razu do spożycia. Nie ma wątpliwości także co do zwiększenia podatku VAT z obowiązujących 5 procent do 8 procent za żywność w puszkach i tzw. mrożonki. Podobna sytuacja czeka także i lody, dzięki czemu opodatkowanie ich zrówna się ze stawką, obowiązującą w punktach gastronomicznych. Prawdziwa podwyżka czeka nas dopiero wtedy kiedy zechcemy napić się filiżanki dobrej kawy lub herbaty w znanej nam restauracji lub kawiarni – obecna stawka VAT to 8 procent, jednak od przyszłego roku będzie wynosić aż 23 procent. Możemy więc spokojnie przygotować się na cenę zwyczajnie droższą, nie licząc oczywiście inflacji, która także odbije swoje piętno na cenie. Ministerstwo Finansów potwierdziło także że nowe regulacje będą dotyczyć także usług pocztowych – po podwyżce stawka będzie wynosić 23 procent.

0 0 votes
daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
gość
10 lat temu

świetnie, niedługo na jedzenie nas nie będzie stać. kolejne podwyżki i kasa leci zamiast być oszczędzana.

ola
ola
10 lat temu

No niestety mi z miesiąca na miesiąc coraz mniej udaje się odłożyc na lokaty w getinie i nie wiem, czy nie będę zmuszona zrezygnować z wyjazdu na wakacje. Nie tak powinno to wsyztko wyglądać