PKO BP

Reaktywacja szkolnych książeczek oszczędnościowych

Oszczędności i inwestycje

Jeszcze kilka lub kilkanaście lat temu czołowym produktem oszczędnościowym w PKO BP były tzw. książeczki oszczędnościowe, które klienci masowo zakładali dla swoich pociech. Była to inwestycja na przyszłość, dzięki której po latach dorosły już człowiek miał pewien kapitał na rozpoczęcie samodzielnego życia. Dziś Szkolne Książeczki Oszczędnościowe, nazywane w skrócie SKO wracają do łask i będą mocno promowane przez PKO BP. Zmodyfikowano znacznie ich konstrukcję, dzięki czemu nie tylko będą pozwalały na efektywne oszczędzanie dla dziecka, ale też dadzą możliwość młodym ludziom na zarządzanie finansami przez Internet i naukę oszczędzania.

Historia SKO

Szkolne Książeczki Oszczędnościowe bynajmniej nie są nowym produktem na polskim rynku, a zwłaszcza w ofercie PKO BP. Już 90 lat temu pojawiły się pierwsze produkty tego typu, które przez kolejne dziesięciolecia cieszyły się niesłabnącym zainteresowaniem klientów. Niektórzy mogą sądzić, że lifting SKO to zbyt mało, aby zainteresować nimi konsumentów, którzy w dzisiejszym, jakże nowoczesnym świecie finansów, oczekują czegoś więcej.

Niemniej jednak nie zapominajmy, że pomimo tradycyjnej, papierowej konstrukcji, wypełniane ręcznie SKO miały swoich zwolenników. Opierają się one na wpłatach gotówki i są przywiązane do konkretnego opiekuna w szkole, ale i tak aż 150 tys. uczniów w Polsce chciało w ten sposób oszczędzać na swoją przyszłość.

Reaktywacja SKO

Już ponad 12 miesięcy temu PKO BP stopniowo zaczął wprowadzać kolejne zmiany w dziedzinie Szkolnych Książeczek Oszczędnościowych. Zmiany te zapoczątkowało podwyższenie oprocentowania oszczędności uczniowskich. Do końca 2010 roku obowiązywała stawka jedynie 0,01% w skali roku. Po wprowadzeniu podwyżki było to 3,5-4,5% na rok. Wydawać by się mogło, że już samo to stało się poważną rewolucją dla SKO, ale dziś PKO BP idzie o krok dalej.

Papierowe książeczki oszczędnościowe dla uczniów zostają zastąpione przez indywidualne konta uczniów z dostępem przez Internet. Został nawet stworzony specjalny serwis PKO BP. Wśród innych zmian wymienia się też:
Wyższe oprocentowanie – do 5% w skali roku, dla stanu konta nieprzekraczającego 2500 zł,
Oprocentowanie na 2% w skali roku dla środków powyżej wskazanego limitu 2500 zł,
Zamiana wpłat w gotówce na przelewy.

Nic nie zmienia się w obrębie zakładania Szkolnych Książeczek Oszczędnościowych. Aby je otworzyć, szkoła musi zgłosić uczniów do programu w PKO BP. To nie wszystko – rodzic każdego ucznia biorącego udział w programie oszczędzania PKO BP musi na to wyrazić swoją pisemną zgodę. PKO BP daje każdemu rodzicowi czy opiekunowi ucznia będącego właścicielem SKO pełnomocnictwo do rachunku dziecka, aby mógł on kontrolować na bieżąco jego finanse.

SKO mają być dziś nie tylko sposobem oszczędzania dla uczniów w Polsce. PKO BP zdecydował się na wprowadzenie nowej wersji SKO dla szkół i rad rodziców. Za pośrednictwem tego rodzaju kont mogłyby być dokonywane:
• Wszelkie rozliczenia,
• Zbiórki pieniędzy,
• Zbiórki datków na konkretne cele.

Dziecięcy serwis bankowy

Tak jak zostało już powiedziane, SKO przestają mieć formę papierowych książeczek oszczędnościowych, a zamieniają się w konta w specjalnym serwisie PKO BP. Stworzono w tym celu dziecięcy serwis bankowy. Wszystkie jego elementy mają charakter obrazkowy, dlatego dziecko nie powinno mieć żadnych problemów z jego obsługą na co dzień. Wykonywanie poszczególnych komend w serwisie transakcyjnym PKO BP dla dzieci jest potwierdzane odgłosami wydawanymi przez zwierzęta, instrumenty muzyczne czy brzęczące monety. Dziecko może korzystać z przewodnika po koncie. Jest nim żyrafa, udzielająca informacji i pomocy każdemu użytkownikowi serwisu. Skutkiem tego, nawet kilkuletnie dziecko rozpoczynające edukację w szkole, może skorzystać z SKO i oszczędzać w ten sposób, ucząc się świata finansów. Zabezpieczeniem dla serwisu bankowego dla dzieci w PKO BP jest hasło i login.

Wirtualne skarbonki

Każde dziecko oszczędzające na SKO może założyć wirtualne skarbonki, które może opatrzyć etykietą, na jakie cele zbiera pieniądze. Może też określić, jaką docelową kwotę na każdej skarbonce chce osiągnąć. System PKO BP dla dzieci podpowie, jaką kwotę należy oszczędzać miesięcznie, aby zebrać ustaloną uprzednio kwotę. Za każdą założoną skarbonkę dziecko otrzyma odznakę. Zachętą do założenia SKO przez dziecko może być cotygodniowa kapitalizacja odsetek.

0 0 votes
daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
A....
10 lat temu

Ja się pytam gdzie są moje pieniądze wpłącane 20 lat temu na Szkolne Książeczki???