ropa

Wyceny „czarnego złota” w górę

Surowce Wiadomości

Po ostatnich danych Amerykańskiego Instytutu Paliw na temat tego, że rezerwy ropy naftowej maleją, wyceny „czarnego złota” na światowych rynkach poszybowały ponownie w górę.

Ceny ropy naftowej kształtują się następująco:

  • w Nowym Jorku za baryłkę trzeba zapłacić 103,67 USD; to wzrost o 12 centów
  • w Londynie za baryłkę trzeba zapłacić 118,25 USD; to wzrost o 9 centów

Specjaliści prognozują jednak, że dzisiejsze spadki to jedynie początek problemów paliwowych na świecie. W Europie nasilają się bowiem nastroje wokół strefy euro. Dodatkowo nieciekawie wygląda utrzymujące się na dość wysokim poziomie bezrobocie w USA. Jedynym kontynentem wychodzącym z opresji jest obecnie Azja, która z tygodnia na tydzień zwiększa swoje zamówienia – głównie na metale.

Jeśli ceny paliw na stacjach benzynowych poszybują w górę razem z wycenami ropy naftowej na światowych rynkach, to możemy być pewni tego, że wywoła to szereg protestów wśród zmotoryzowanych. Wcześniej czy później zaczną padać sklepy czy małe firmy usługowe, co jeszcze bardziej zaogni obecny kryzys. Pytanie, czy nas na to stać.

0 0 votes
daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
luca
11 lat temu

nie jest tanio, wg mnie czarny scenariusz ma juz miejsce. Zdziwilo mnie ze niektore banki wypuszczaja produkty aby z tym walczyc, np w Getin jest karta dzieki ktorej zaplacimy 4,99 za litr

Antoni
11 lat temu

Czy to nie pomyłka ja uważam ,że czarne zloto to wegiel a nie ropa .Nasz kraj ma olbrzymie zasoby czarnego zlota i może je przetworzyć na paliwa plynne benzyne , gaz i olej napędowy .Kraje jak Chiny ,USA ,RPA,rozwijają i buduja zaklady uplynniania wegla na wymienione paliwa ,Polska nie jest zainteresowana tym zagadnieniem ,choc o tym zglaszalem W-ce premierowi Pawlakowi.