Chiny chcą aktywnie współpracować z Polską

Wiadomości

Spotkanie Donalda Tuska z szefem chińskiego rządu – Chin Wen Jiabao bynajmniej nie jest przypadkowe. W dniu dzisiejszym miało miejsce bowiem Forum Gospodarcze Polska – Europa Wschodnia – Chiny.

W jego efekcie przywódcy zarówno Polski, jak i Chin zgodnie oświadczyli, że chcą dużo bardziej ściśle ze sobą współpracować. Ma to polegać na:

  • dwukrotnym zwiększeniu wymiany handlowej do 2015r.,
  • zwiększeniu liczby studentów na wymianach zagranicznych w Polsce, jak i w Chinach,
  • wejściu chińskich banków na polski rynek, co ułatwi handel z Azją polskim przedsiębiorcom, jak i chińskim biznesmenom, chcącym lokować kapitał nad Wisłą.

Chińczycy coraz bardziej są otwarci na kooperację z naszym krajem. Wszystko przez to, że podczas gdy większość krajów na świecie stoi w miejscu, polska gospodarka stale gna przed siebie. Choć nie widać tego zbytnio po naszych pensjach, to wystarczy wjechać do pierwszego, lepszego miasta, by zobaczyć rozbudowywane drogi, dworce czy lotniska. Stale powstają także coraz to nowe firmy handlowe oraz usługowe. Inwestorzy z odległej Azji doceniają potencjał polskiego rynku i chcą aktywnie uczestniczyć w jego rozbudowie – komentują specjaliści.

Z pewnością współpraca Polski z tak dużym partnerem handlowym, jakim są obecnie Chiny wyjdzie nam na plus. Warto jednak zachować pewną niezależność, która może przydać się podczas przypadkowego konfliktu zarówno gospodarczego, jak i politycznego.

0 0 votes
daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments