inwestycje

Fundusze inwestycyjne zyskują

Fundusze inwestycyjne Wiadomości

Od kilkunastu miesięcy można mówić o spadkach w dziedzinie funduszy inwestycyjnych. Polacy obawiają się podejmowania inwestycji tego typu, nauczeni doświadczeniem. Wiele osób, które zainwestowały w jednostki uczestnictwa funduszy inwestycyjnych przekonało się, że na takiej inwestycji nie tylko można zyskać wysokie środki finansowe, ale można jednocześnie je stracić, wraz z częścią kapitału własnego, przeznaczonego na inwestycję. Dziś fundusze inwestycyjne nie są zbyt popularne, choć ekonomiści mówią, że ta sytuacja powoli zaczyna się zmieniać.

Marcowe wyniki funduszy inwestycyjnych

Do Towarzystw Funduszy Inwestycyjnych, w skrócie TFI, w marcu 2012 roku wpłynęło 3,1 mld zł nowych środków finansowych. To najlepszy wynik dla TFI od blisko pięciu lat. Takie rewelacyjne dane podała do wiadomości publicznej Izba Zarządzających Funduszami i Aktywami. Istotną częścią podanego salda nowych środków zgromadzonych przez fundusze inwestycyjne w Polsce jest napływ gotówki do funduszy rynku niepublicznego. Przyciągnęły one do siebie aż 1,9 mld zł nowych środków.

Pozytywnie wyglądają również wyniki funduszy inwestycyjnych za cały pierwszy kwartał bieżącego roku. Otóż, w tym czasie do TFI w Polsce napłynęło 4,6 mld zł, a do funduszy rynku kapitałowego – kolejne 1,2 mld zł.

Najbardziej popularne fundusze

Rynek kapitałowy cieszy się zwiększoną popularnością wśród inwestorów. W zakresie funduszy najbardziej interesują się oni funduszami dłużnymi. Zgromadziły one w marcu 2012 roku 966 mln zł, zaś w ciągu pierwszego kwartału tego roku napłynęło do nich już niemalże 3 mld zł nowych środków. W tym aż 1 mld zł pochodzi z wpłaty trzeciej transzy do jednego z funduszy utworzonych na potrzeby grupy PZU. Miało to miejsce w lutym.

Zaraz za funduszami dłużnymi w rankingu popularnych funduszy plasują się fundusze rynku pieniężnego. Pozyskały one w marcu tego roku środki na kwotę ponad 310 mln zł, a w całym kwartale ich saldo wyniosło niecałe 195 mln zł.

Marcowy napływ środków finansowych do funduszy rynku akcji także okazał się być dodani i wyniósł 135 mln zł. W ciągu kwartału funduszom akcyjnym, które są dla inwestorów zdecydowanie najbardziej ryzykowne, uzyskano wynik na poziomie 345 mln zł. Był on więc niemalże 9-krotnie niższy, niż w odniesieniu do funduszy dłużnych, cieszących się największym zainteresowaniem inwestorów.

Perspektywy na przyszłość

Eksperci ostrożnie mówią o tym, że na rynku funduszy inwestycyjnych mamy dziś do czynienia z umiarkowanie pozytywnym trendem, w krótkim okresie czasu. Dobrze wróży to na przyszłość, choć nie można jednoznacznie powiedzieć, że fundusze inwestycyjne rzeczywiście najbliższej przyszłości wrócą „do łask” inwestorów.

Licząc od początku roku, umorzenia jednostek funduszy inwestycyjnych ustabilizowały się, osiągając poziom 4,7 mld zł miesięcznie. Marzec był kolejnym dobrym miesiącem dla całej branży TFI, nawet po uwzględnieniu dużych napływów do pojedynczych funduszy runku niepublicznego.

0 0 votes
daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
luca
11 lat temu

Mam troche jednostek w noblefunds, wybor padl na nich bo to specjalisci