Wykres finansowy

Kolejna podwyżka stóp procentowych

Finanse osobiste Wiadomości

Jednym z narzędzi regulowania wzrostu gospodarki w naszym kraju są stopy procentowe, które ustala na swoich comiesięcznych posiedzeniach Rada Polityki Pieniężnej przy Narodowym Banku Polskim. Należy powiedzieć, że w ostatnich miesiącach w Polsce mieliśmy do czynienia ze stale rosnącym wskaźnikiem inflacji. Z uwagi na to i inne warunki mikro i makroekonomiczne, członkowie RPP zadecydowali 9 maja tego roku o kolejnej podwyżce stóp procentowych w Polsce. Główna stopa referencyjna Narodowego Banku polskiego wzrośnie o 0,25 punktów procentowych. Część ekonomistów jest zdania, że taka decyzja nie wpłynie korzystnie na gospodarkę, a jedynie jeszcze bardziej ją spowolni.

Uzasadnienie RPP

W uzasadnieniu decyzji podwyżki stóp procentowych Rada Polityki Pieniężnej wskazała, że jest to jedyne bezpieczne i niezbędne posunięcie w panujących warunkach gospodarczych. Wielu specjalistów prognozowało, że właśnie w maju nastąpi podwyższenie stóp procentowych, które ma na celu obniżenie wskaźnika cen dóbr i usług konsumpcyjnych. Z drugiej strony, taka decyzja wpływa negatywnie na samą gospodarkę. Już teraz mamy do czynienia z jej spowolnieniem albo wizją spowolnienia. Podwyższenie stóp procentowych w naszym kraju jedynie przyspieszy kryzys gospodarczy w Polsce.

Najważniejszym czynnikiem, który wpłynął na taką a nie inną decyzję Rady Polityki Pieniężnej, jest inflacja, która wciąż utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie. Wynosi ona 3,9% podczas gdy cel inflacyjny RPP wynosi zaledwie 2,5%. Ekonomiści spodziewają się, że wysokość inflacji może jeszcze wzrosnąć  w najbliższych miesiącach.

Inflacja rośnie w odpowiedzi na:

  • Wysokie notowania ropy naftowej na światowych rynkach surowcowych,
  • Coraz niższe notowania złotego,
  • Podwyżki cen administrowanych.

Obawa przed utrwaleniem wysokiej inflacji powoduje, że RPP nie chciała dłużej czekać z podjęciem decyzji o podwyższeniu stóp procentowych w Polsce. Nie można dopuścić do tego, aby uporczywie wysoka inflacja wymknęła się spod kontroli NBP. Koszty jej zbicia i przywrócenia normalnego poziomu cen dóbr i usług konsumpcyjnych byłyby stanowczo zbyt wysokie.

 Czy to dobra decyzja?

Wielu ekspertów twierdzi, że podwyżka stóp procentowych w Polsce wpłynie negatywnie na wzrost gospodarczy. Nie ma on tak mocnej pozycji, aby nie ugiąć się przed wyższymi stopami procentowymi. Analitycy sądzą, że decyzja RPP przyczyni się do załamania gospodarczego, którego zapowiedzią są choćby słabe dane dotyczące produkcji przemysłowej. Wątpią w zapewnienia Rady, że polska gospodarka jest bardzo silna i co najwyżej może dojść do lekkiego jej spowolnienia. Dodatkowo, podkreślają, że w całej Europie większym zagrożeniem i problemem jest kryzys gospodarczy, niż wizja wyższej inflacji.

Jak widać, podwyżka stóp procentowych, o której zadecydowała Rada Polityki Pieniężnej, jest mocno kontrowersyjna.

Przypuszczenia ekonomistów co do dalszych ruchów RPP wskazują na to, że już wkrótce z uwagi na znaczące spowolnienie wzrostu gospodarczego w Polsce, Rada zacznie się wycofywać z dziś podjętych decyzji. Z podobną sytuacją mieliśmy do czynienia w ubiegłym roku w strefie euro.

Wysokość stóp procentowych

Po podwyżce stóp procentowych, główna stopa referencyjna Narodowego Banku Polskiego wynosi 4,75%. Od 10 maja tego roku stopa lombardowa wynosi 6,25% w skali rocznej, stopa depozytowa 3,25% w skali rocznej, zaś stopa redyskonta weksli – 5% w skali roku.

0 0 votes
daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments