euro

Euro w Polsce już za niedługo?

Waluty Wiadomości

Wiele osób niechętnie spogląda na perspektywę tego, że wcześniej czy później prawdopodobnie polska waluta – czyli złotówka – zostanie zastąpiona wspólną walutą – zwaną euro. Tymczasem Komisja Europejska oświadczyła ostatnio oficjalnie, że Polska prawdopodobnie już w tym roku spełni kryteria z Maastricht – czyli zbiór wymagań, które musi spełnić jednocześnie dany kraj, aby przystąpić do strefy wspólnej europejskiej waluty.

Co prawda wielu przeciętnych Polaków, jak i specjalistów dość sceptycznie podchodzi do tej wiadomości, ale nieoficjalnie mówi się o tym, że obecny rząd bardzo by chciał przystąpić do strefy euro. Tak naprawdę od 2008 roku wszystko jest gotowe do przyjęcia europejskiej waluty w Polsce. Jedyną obawą jest obecny kryzys, który może jeszcze bardziej zaognić się na naszym lokalnym rynku, gdybyśmy przystąpili akurat teraz do unii walutowej z Hiszpanią czy Grecją na czele. Pomimo tego, że wielu Polaków narzeka na swoją sytuację ekonomiczną, to i tak nasz kraj rozwija się na tle innych wręcz świetnie. Ministerstwo Finansów prognozuje, że tegoroczny wzrost PKB wyniesie aż 2,9%. Jedyną barierą do wymiany złotówki na euro jest nadmierny deficyt względem PKB. Bardzo prawdopodobne jest jednak to, że nie przekroczy on w tym roku 3%, a jeśli nawet, to Komisja Europejska pewnie i tak chętnie zwolni z jego nadmiaru nasz kraj – komentują polscy specjaliści. Otworzyłoby to nam na oścież drzwi do przyjęcia euro. Pytanie tylko, czy nasz kraj by na tym skorzystał.

Co prawda aby przyjąć wspólną europejską walutę potrzeba zreformować jeszcze prawo i np. system emerytalny. Nie obejdzie się w większości bez wymiany kas fiskalnych czy druków w urzędach. Bardzo jednak prawdopodobne, że nie zniechęci to tego lub najbliższego rządu w tym, by jak najszybciej przyjąć euro. Szkoda jedynie, że przeciętny Kowalski ma tak niewiele do powiedzenia w tej sprawie – a w końcu to właśnie jego zmiana waluty będzie dotyczyła najbardziej.

0 0 votes
daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments