Nie daj się nabrać na lokatę timingową!

Lokaty Świadomy klient

Getin Bank wprowadził do swojej oferty imponującą na pierwszy rzut oka lokatę. Mowa tu o Lokacie Timingowej, która jest mocno promowana we wszelkiego rodzaju mediach. Getin Bank chce w ten sposób skłonić potencjalnych i obecnych klientów do zdeponowania w nim jeszcze wyższej kwoty środków finansowych. Należy powiedzieć, że gratisy przy Lokacie Timingowej na pewno niejednego klienta banku zainteresują. Trzeba jednak mocno wgłębić się w regulamin promocji Lokaty Timingowej, aby odkryć, czy rzeczywiście jest ona tak korzystna, jak zapewnia o tym Getin Bank.

Promocja w Getin Banku

Jak już zostało powiedziane, Lokata Timingowa to jedna z najnowszych promocji w Getin Banku. Jest to lokata oprocentowana na 8% w skali roku, przy której każdy inwestor otrzymuje w formie gratisy aparat fotograficzny Fuji gratis. Brzmi świetnie, ale jak można się spodziewać, Getin Bank nie chce stracić na oferowaniu klientom Lokaty Timingowej.

Lokata Timingowa w Getin Banku zakłada, że:
Połowę złożonych na depozycie środków pieniężnych Getin Bank inwestuje w fundusz TFI Noble. Klient ma możliwość wyboru z listy funduszy wyższego ryzyka, w który zainwestuje swoje pieniądze. Może zdecydować się na fundusz Mieszany, Akcji, Akcji Małych i Średnich Spółek oraz na Global Return,
Drugą połowę pieniędzy bank deponuje na lokacie oprocentowanej na 8% w skali roku,
• Lokata ma gwarancję Bankowego Funduszu Gwarancyjnego,
• Zakupiony fundusz TFI Noble klient może w każdej chwili sprzedaż, nie tracąc na tym otrzymanego gratisu w postaci aparatu cyfrowego oraz oprocentowania na poziomie 8% na lokacie.
• Do otrzymania gratisowego aparatu Fuji AV200 należy zdeponować na Lokacie Timingowej co najmniej 50 tys. zł.

Wydaje się, że dodatkowe warunki Lokaty Timingowej Getin Bank przedstawił rzetelnie i uczciwie. Niemniej jednak, rzeczywistość pokazuje zupełnie coś innego.

Haczyki w ofercie Lokaty Timingowej

Getin Bank liczy na to, że w Lokatę Timingową zainwestują klienci, którzy mają nikłą wiedzę o rynku funduszy. Tacy odbiorcy promocyjnej lokaty najprawdopodobniej skuszą się na skorzystanie z niej z uwagi na gratisową lokatę na 8% w skali roku i aparat cyfrowy Fuji.

Haczyki tkwią w regulaminie Lokaty Timingowej. Wśród nich wymienia się:
• Pobranie przez Getin Bank prowizji za zakup funduszy TFI Noble w wysokości 4%,
• Promocyjna lokata na 8% jest lokatą tylko 3-miesięczną, nieodnawialną, a zysk z lokaty przed opodatkowaniem wyniesie 1,94%.

Prowizja pobrana od klienta za zakup funduszu jest bardzo wysoka. Inwestując w Lokatę Timingową 50 tys. zł, które uprawniają nas do odbioru gratisowego aparatu, zapłacimy 1000 zł prowizji dla banku. Nasze zyski z inwestycji przy takiej kwocie wynoszą 400 zł z odsetek od lokaty oraz 250 zł za średnią cenę aparatu. Oznacza to, że Getin Bank zarobi na każdym kliencie 350 zł. Jeśli weźmiemy pod uwagę alternatywną formę inwestycji, w średnio oprocentowaną lokatę terminową na rynku, odsetki od podobnej lokaty wyniosłyby jakieś 250 zł. Oznacza to, że realnie zarabiamy w Getin Banku o 150 zł więcej, niż na innej lokacie terminowej, ale ponosimy wyższe koszty, z uwagi na konieczność zapłacenia prowizji za zakup funduszy TFI Noble.

0 0 votes
daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments