firmy

Czy warto kupować akcje spółek giełdowych z udziałem skarbu państwa?

Giełda Inwestycje alternatywne Waluty

Wśród innych, notowanych na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych walorów spółek, na szczególną uwagę inwestorów zasługują dziś akcje spółek giełdowych z udziałem skarbu państwa. Inwestowanie w nie może przynieść stabilne, wysokie zyski inwestorom, stąd też warto się zastanowić, czy nie zmienić strategii inwestycyjnej z akcji spółek rynkowych, na akcje spółek państwowych.

Wezwanie do zakupu akcji

Jedną z możliwości zakupu akcji od skarbu państwa w spółkach giełdowych jest ogłoszenie wezwania do sprzedaży. W taki sposób rosyjska Grupa Acron ma zamiar nabyć większościowe udziały w spółce Azoty Tarnów. Ogłosiła więc wśród inwestorów wezwanie na sprzedaż akcji tej spółki, bowiem w ten sposób ma ona szanse na ich odkupienie od skarbu państwa. W tym roku nie jest to pierwsza sytuacja, w której inwestor chce w ramach wezwania nabyć akcje od państwa, które chętnie przystanie na tą propozycję, ponieważ zdecydowanie zwiększa ona dochody dla kasy państwowej. Oznacza ona jednocześnie zwiększenie zysków dla samych inwestorów giełdowych.

A co z ryzykiem inwestycyjnym?

Inwestorzy giełdowi nauczeni doświadczeniem z lat ubiegłych, nie spieszą się z inwestycjami w spółki giełdowe z udziałem skarbu państwa. Powód jest prosty, ponieważ takie inwestycje do niedawna wiązały się ze znacznym ryzykiem inwestycyjnym. Jest ono związane z tym, że spółki tego typu charakteryzują się:

  • Mniejszą stabilnością władz, których zmiana zależy od istniejącego w państwie układu politycznego,
  • Podatnością na wpływy polityczne przy podejmowaniu strategicznych decyzji biznesowych.

Dziś jednak obawy inwestorów są bezpodstawne, ponieważ zmieniła się w ostatnim czasie strategia prywatyzacyjna ministerstwa skarbu państwa. Preferuje się dziś sprzedaż udziałów w spółkach w ramach wezwań na giełdzie. To pozwala na sprzedanie akcji w spółkach skarbu państwa po cenach rynkowych, a więc drożej niż w przypadku innego trybu zbycia akcji.

Zmniejszyło się ryzyko korupcji w procesie prywatyzacji spółek z udziałem skarbu państwa, ponieważ inwestor bez wcześniejszych negocjacji z ministrem skarbu państwa, po prostu ogłasza publiczne wezwanie do sprzedaży akcji i kupuje je na rynku giełdowym. Wszystko jest przejrzyste, jawne i jak najbardziej uczciwe.

Kto może na tym zyskać?

Na grze giełdowej polegającej na nabywaniu akcji spółek z udziałem skarbu państwa w ramach wezwania, przez inwestorów strategicznych, mogą zarobić jednocześnie drobni inwestorzy. Muszą oni jedynie wcześniej rozpoznać spółkę, która znajduje się na celowniku inwestora strategicznego.

Na zarobek mogą liczyć również dotychczasowi akcjonariusze spółek giełdowych, bowiem ceny oferowane za akcje przez inwestorów zewnętrznych są znacznie wyższe, niż ceny sprzed wezwania czy w czasie oferty publicznej. Na koniec, również skarb państwa zyskuje bardzo wiele. Dochody z prywatyzacji zasilają polski budżet, który może być rozdysponowany w inny sposób.

Zysk dla prywatyzowanych spółek

Wymieniliśmy już większość podmiotów, które zyskują na przeprowadzanych wezwaniach do sprzedaży akcji spółek giełdowych z udziałem skarbu państwa. Nie powiedzieliśmy jeszcze, że same nabywane spółki też zyskują i to bardzo dużo. Przejmujący je inwestorzy chcą rozwijać ich działalność. Zwykle mają oni stabilną pozycję rynkową i sytuację finansową, dlatego też mogą wzmocnić działalność operacyjną przejmowanych przez siebie spółek. Na tak daleko idący rozwój podmioty te wcześniej nie miały większej szansy.

Polskie spółki pozostają w obszarze zainteresowania inwestorów zagranicznych. Powodem takiej sytuacji są:

  • Przejrzysta polityka prywatyzacyjna ministerstwa skarbu państwa,
  • Niskie ceny rynkowe,
  • Słaba pozycja polskiego złotego.
0 0 votes
daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments