smartfon

Które banki oferują najlepsze aplikacje mobilne?

Banki Wiadomości

Praktycznie z miesiąca na miesiąc rośnie liczba osób, które obsługuje swoje konto bankowe nie tylko tradycyjnie przez Internet, ale także przez smartfona – mówią specjaliści. Nic więc dziwnego, że banki stale wprowadzają coraz to nowe rozwiązania w swoich aplikacjach mobilnych. Przyjrzyjmy się im nieco bliżej!

Warto na początek zaznaczyć, że aplikacja aplikacji nierówna. Pomimo tego, że wiele z nich wygląda bardzo ładnie i funkcjonalnie, to tak naprawdę pozwalają jedynie na sprawdzenie salda, wykonanie przelewu zdefiniowanego przedtem przez Internet lub telefon, a także w niektórych przypadkach zlokalizowanie najbliższego bankomatu. O takim zakresie funkcjonalności udostępnia aplikacje mobilne swoim klientów np. ING Bank Śląski czy Nordea. Takie instytucje finanswowe, jak BZ WBK i MultiBank co prawda nie pozwalają na wykonanie przez telefon przelewu jednorazowego, ale można przez aplikacje tych banków spłacić kartę kredytową czy założyć lokatę. Jest to bardzo przydatne, gdy prowadzimy aktywny tryb życia i nie mamy czasu na to, by np. wyciągać laptopa z plecaka. Wolimy po prostu jadąc w autobusie z pracy wyciągnąć telefon z kieszeni i sprawdzić, co na bieżąco dzieje się z naszymi finansami. Nieco lepiej wypada aplikacja mBanku, która ma tę samą funkcjonalność, co ta oferowana przez MultiBank – tyle że można robić przez nią przelewy jednorazowe. Oprogramowanie Getin Banku paradoksalnie pozwoli nam na wykonanie przelewu jednorazowego, ale o spłacie karty czy założeniu depozytu przez smartfona możemy jedynie pomarzyć. Po środku stawki plasuje się Bank Millenium i Citi Handlowy. W aplikacji tego pierwszego banku brakuje jednak możliwości zakładania lokat z poziomu aplikacji smartfonowej, a w tym drugim nie ma lokalizatora najbliższych bankomatów. Obecnie na polskim rynku najlepsze aplikacje oferuje bank Pekao SA i Raiffeisen. Każda z nich funkcjonuje nie tylko na urządzeniach z Androidem czy iOS, ale także Symbianem, Windows Mobile, Java czy nawet na telefonach Black Berry. Pozwalają one na wykonanie każdej najpotrzebniejszej operacji – od przelewu jednorazowego, po lokalizację najbliższego bankomatu, nie wspominając o założeniu lokaty z poziomu smatfona. Mamy także możliwość złożenia wniosku o pożyczkę czy kartę kredytową podczas korzystania z aplikacji.

Obecnie najgorzej jest w Alior Banku, który pomimo tego, że ma świetną ofertę kont bankowych i depozytów, to aplikacja smartfonowa tego banku to zwykła porażka. Przypomina ona stronę mobilną banku i nie pozwala na zbyt wiele. Tymczasem krytykowane tak często w internecie Pekao SA i Raiffeisen brylują eleganckim oprogramowaniem na telefon. Z pewnością już za niedługo będzie to standard w każdym polskim banku – kwitują z nadzieją eksperci.

 

0 0 votes
daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments