Grecja

Grecja powalczy z recesją. Reformy będą przyśpieszone!

Wiadomości

Eksperci z pewnością nie spodziewali się, tak wysokiej i ciężkiej do opanowania recesji. Grecki rząd zobowiązał się – dlatego iż recesja jest większa niż wcześniej zakładano – by przyśpieszyć procesy prywatyzacyjne i zainwestuje w wielkie projekty infrastrukturalne, które w konsekwencji mają przyczynić się do obniżenia wciąż wysoko utrzymującego się bezrobocia – przynajmniej na jakiś czas. W pierwszej kolejności prywatyzacja dotknie greckie koleje państwowe, a później stopniowo sprywatyzowane zostaną mniejsze lotniska – w sumie będzie ich około 37 – powiedział minister gospodarki Kostis Chatzidakis. Głównym założeniem rządu w Atenach ma być jednak przyśpieszenie procesu realizacji ponad 180 projektów infrastrukturalnych dofinansowywanych i tak ze środków Unii Europejskiej. W tym calu mają powstać m.in. cztery drogi rozmieszczone na południu i zachodzie krają – drogi będą szybkiego ruchu. Z szacunkowych obliczeń wynika, że do pracy nad drogami będzie potrzebne około 60 tysięcy osób, co jest z pewnością bardzo istotną sprawą dla kraju w którym bezrobocie sięga już 20 procent. Grecja chce także zwiększyć eksport, dlatego postanowiła znieść kilka biurokratycznych barier – może nawet i wszystkie.

Najbardziej zadowolona jest Komisja Europejska, które określiła plany greckiego rządu za zdecydowane by wdrożyć konieczne reformy. Jeszcze nie dalej niż tydzień temu Grecja przyznała się – jednocześnie się tłumacząc – że ze sporym opóźnieniem realizuje program reform i oszczędności, od który uzależniła swoją pomoc od zagranicznych kredytodawców. Z pewnością chwilowo opóźniona zostanie np. gruntowna reforma systemu podatkowego, deregulacja niektórych zawodów, prywatyzacja oraz zbyt niska ściągalność podatków. Opóźnienie związane z wdrażaniem reform i odpowiednich cięć budżetowych powiązane jest przede wszystkim z okresem politycznego zawieszenia, z chwilą gdy wybierano parlament i formowano rząd.

0 0 votes
daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Szymon
Szymon
10 lat temu

Znając życie reformy będą na tyle głębokie na ile wymagać będą finansujący jej rozbuchane wydatki, ale na tyle płytkie by nic nie zmieniać. Prawdopodobieństwo, że Grecja z tego wyjdzie, zostanie w strefie euro i zacznie się rozwijać jest niewielkie a właściwie żadne.