Stacja benzynowa

Spadają ceny na stacjach paliw

Finanse osobiste Wiadomości

Po przekroczeniu przez ceny benzyny i oleju napędowego ceny 5 zł za litr, kierowcy mogli obserwować na stacjach benzynowych kolejne podwyżki. Większość z nas już dawno straciła nadzieję na to, że kiedyś benzyna znów zacznie tanieć. Tankowanie pojazdów stało się o wiele bardziej kosztowne niż do tej pory, ale kierowcy, zmuszeni do posługiwania się samochodami z uwagi na przykład na wykonywaną pracę zawodową, i tak będą z nich korzystać, a przy tankowaniu sięgają po prostu głębiej do swojej kieszeni. Dziś pojawiają się w mediach informacje o możliwości obniżenia cen benzyny na stacjach benzynowych.

Hurtowe ceny benzyny

Na cenę benzyny bezpośredni wpływ ma oczywiście to, w jakiej cenie ropa naftowa jest kupowana przez polskie koncerny naftowe. Jeśli benzyna w hurcie kosztuje mniej, w krótkim czasie przekłada się to na obniżki widoczne na stacjach benzynowych. W chwili obecnej mamy do czynienia właśnie z taką sytuacją, bowiem niższe ceny w hurcie przełożą się na obniżki cen benzyny Pb 95 oraz Pb 98.

Eksperci twierdzą, że benzyna stanie się wkrótce znacznie tańsza, ponieważ spadki cen benzyny w hurcie już teraz sięgają 25 groszy na litrze. Właściciele stacji benzynowych będą mogli obniżyć znacznie ceny detaliczne za paliwa, tylko pytanie, czy będą do tego skłonni?

Co spowodowało obniżkę cen w hurcie?

Najprawdopodobniej, malejące ceny benzyny w hurcie spowodowane są spadkiem popytu na paliwa. Jego wzrost obserwowany jest w okresie wakacyjnym. Jesienią jest mniejsze zapotrzebowanie na paliwa, dlatego też ich ceny mogą zmaleć.

Co z olejem napędowym?

Popularny diesel niestety w najbliższym czasie nie stanieje. O ile ceny benzyny w hurcie spadają, o tyle hurtowe ceny oleju napędowego prawdopodobnie w ciągu kolejnych kilku tygodni – wzrosną, a to spowoduje, że ceny diesla zrównają się z malejącymi cenami detalicznymi benzyny. Z podobną sytuacją mieliśmy już do czynienia w tym roku.

Na światowych giełdach ceny oleju napędowego gwałtownie rosną i powoli zrównują się z cenami benzyny. Wkrótce musi to znaleźć odzwierciedlenie również na polskich stacjach benzynowych.

Olej napędowy drożeje z uwagi na to, że każdej jesieni zwiększa się jego zużycie. Tak samo jest w przypadku oleju opałowego, przez co zarówno na stacjach benzynowych, jak i w punktach handlowych obracających olejem opałowym, widoczny jest wzrost cen tego paliwa.

Ile kosztują paliwa?

W tym tygodniu za litr benzyny bezołowiowej na najtańszych stacjach benzynowych należy zapłacić 5,78 zł. Za droższą benzynę Pb98 około 10 groszy więcej, z kolei za litr oleju napędowego – o około 10 groszy mniej. Za gaz na tanich stacjach zapłacimy nawet 2,62 zł.

O zadowoleniu mogą jak dotychczas mówić właściciele aut z instalacją gazową. Gaz płynny, wykorzystywany do napędzania tych samochodów jest nadal relatywnie tani. Kosztuje o ponad połowę mniej niż litr benzyny Pb95. Zapowiadano pod koniec września, że ceny autogazu LPG znacznie wzrosną – nawet o 40 groszy na litrze, z uwagi na diametralne podniesienie przez Rosję ceł eksportowych na gaz. Pomimo tego faktu, jak na razie nic nie wskazuje na znaczne zmiany cen autogazu na plus. Średnio, za litr LPG na polskich stacjach benzynowych przyjdzie nam zapłacić 2,70 zł.

Subscribe
Powiadom o
guest
daj ocenę
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Romek
7 lat temu

6 zł to kwestia miesiąca. Oszczędzajcie na dojazdach na http://www.Car-Matching.pl tam są ludzie podwożący się nawzajem.