portugalia

Portugalia na dobrej drodze w walce z kryzysem

Wiadomości

Portugalia po raz kolejny otrzymała już pozytywną opinię od trójki – przedstawicieli Międzynarodowego Funduszu Walutowego, Europejskiego Banku Centralnego oraz Komisji Europejskiej. Zaskoczeniem może okazać się fakt, że międzynarodowe instytucje po raz szósty sprawdzały jak Portugalia radzi sobie z realizacją antykryzysowego planu – po wstępnej opinii wygląda na to, że bardzo dobrze.

Opinię na temat nowej kontroli wyraził minister finansów Vitor Gasper twierdząc, że jest ona idealnym testem dla portugalskiego społeczeństwa. Poinformował on także jako pierwszy, że Portugalia odrobiła pracę domową w sprawie konsekwentnego dążenia do celu, jakim są skuteczne oszczędności i cięcia. Pozytywna opinia wpłynęła więc na uwolnienie kolejnej transzy międzynarodowej pożyczki, która tym razem wyniesie blisko 2,5 miliarda euro. Warto przyznać, że blisko 95 procent założeń programu antykryzysowego uzgodnionych z trójką zostało już albo zrealizowane, albo jest już rozpoczęte – informuje szef resortu finansów. Gaspar zapowiada kolejne reformy, gdyż mimo pozornej stabilności finansowej sytuacja w całej Portugalii jest nadal trudna.

Zapowiedział także, że przyszły rok jest oznaką spadku PKB, jednak w 2014 roku gospodarka zanotuje wzrost na poziomie 0,8 procent. Obecnie największym zmartwieniem Lizbony jest wciąż rosnące bezrobocie, które obecnie wynosi już 16 procent. Wygląda jednak na to, że Lizbona skutecznie poradzi sobie z obecnym kryzysem i to już za niespełna dwa lata – już wtedy zaobserwujemy pierwsze pozytywne wzrosty.

0 0 votes
daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments