Białoruś nie zamierza rezygnować z partnerstwa z Rosją

Wiadomości

Białoruś zawsze była i będzie razem z Rosją, powiedział białoruski prezydent Aleksander Łukaszenka. Białoruś była i jest ścisłym sojusznikiem Rosji i zamierza wykazać, że jest przedstawicielem tak zwanego rosyjskiego świata. Powiedział o tym w piątek prezydent Białorusi Aleksander Łukaszenka, wcześniej dementując pogłoski jakoby jego kraj nie był częścią rosyjskiego świata. „Wśród rosyjskich liberałów, w tym przedstawicieli władz Rosji krąży myśl, że Białoruś wzięła stronę Zachodu – co nie jest zgodne z prawdą. Wyrzućcie to z głowy – Rosjanie i przedstawiciele Rosji. Zawsze byliśmy i będziemy razem z Rosją” – powiedział Łukaszenka, przemawiając z apelem do parlamentu i białoruskiego narodu.

Po tym oświadczeniu powiedział także: „Pozwólcie nam mieć swoje miejsce i swój punkt widzenia”. „Gdyby po przejęciu Krymu, Białoruś przestałaby popierać Rosję, to byłaby tu (w Mińsku) sala konferencyjna podobna do placu zabaw dziecka? Nigdy” – powiedział prezydent. „Byliśmy z Rosją i będziemy zawsze i nie trzeba mówić, że tak nie jest, a kto tak twierdzi ten zwyczajnie kłamie” – podkreślił Łukaszenka. „Jest w Rosji siła, która chce ograniczyć wpływ białoruskiej polityki w świecie, ale możecie być pewni, że Łukaszenka na to nie pozwoli!”- zaznaczył prezydent. „Jesteśmy suwerennym państwem. Mamy z Rosją wspólne interesy i jesteśmy jak bracia, ale chcemy żyć w swoim mieszkaniu” – oświadczył Łukaszenka. „Głupotą i naiwnością” Łukaszenka nazwał twierdzenia o tym, że jego udział w defiladzie 9 maja w Mińsku jest pragnieniem, aby zadowolić Zachód. „Umówiliśmy się, że mamy swoje parady i imprezy. I muszę być w Mińsku, nikt oprócz mnie nie jest w stanie przyjąć tego święta” – zaznaczył prezydent.

„Będziemy w Moskwie 8 maja, by pokazać, że jesteśmy razem z „rosyjskim światem” – powiedział Łukaszenka. Przypomnijmy, że pod koniec stycznia prezydent Białorusi Aleksander Łukaszenka oświadczył, że Białoruś jest częścią rosyjskiego świata, ale wezwał tym samym do poszanowania suwerenności i niepodległości jego kraju. „Istnieją pojedynczy ludzie, którzy twierdzą, że Białoruś to, jak mówią, część rosyjskiego świata i w tym mniemaniu Rosji. Zapomnijcie. Białoruś to suwerenne i niepodległe państwo” – oświadczył wtedy Łukaszenka.

0 0 votes
daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments