Mimo, że kantory internetowe istnieją na polskim rynku od zaledwie kilku lat, zdążyły zdobyć zaufanie zarówno posiadaczy kredytów walutowych, drobnych przedsiębiorców, jak i turystów. Co przemawia za tego typu serwisami i jakie są ich zalety w porównaniu z bankami?
Garść przydatnych pojęć o wymianie walut
Na samym początku warto wyjaśnić, jak właściwie przebiega transakcja wymiany walut, czyli przewalutowania. Pojęciem tym określa się sprzedaż lub kupno pieniędzy w wybranej przez klienta walucie po określonym kursie walutowym. Do transakcji tej dochodzi między innymi podczas służbowych lub prywatnych podróży, rozliczania się z zagranicznymi kontrahentami czy spłacania kredytu w walucie obcej. O tym, czy transakcja ta będzie opłacalna, decyduje spread walutowy – różnica pomiędzy ceną sprzedaży a kupna danej waluty. Im jest ona mniejsza, tym transakcja staje się korzystniejsza. Banki zarabiają bardzo dużo na przewalutowaniach, a to ze względu na to, że stosują wysoki spread. Gdy natomiast zdecydujemy się na wykonanie tego typu transakcji w kantorze internetowym, zaoszczędzić możemy nawet 8 procent wartości transakcji.
Jak sprawdzić, ile zaoszczędzimy z kantorem internetowym?
Tak duża popularność kantorów internetowych związana jest głównie ze wspominaną powyżej, o wiele niższą niż stosowana przez banki, marżą. To, ile możemy zaoszczędzić decydując się na skorzystanie z takiego serwisu, z łatwością sprawdzimy korzystając z zamieszczonego na stronie kalkulatora korzyści. Oszczędność wyliczana jest tutaj na podstawie różnicy pomiędzy aktualnym kursem wymiany w internetowym kantorze, a kursem, jaki obowiązuje w naszym banku. Niski spread to jednak nie jedyna zaleta kantorów internetowych – warto tu wspomnieć także o braku maksymalnej kwoty wymiany czy możliwości negocjowania kursu w przypadku wysokich kwot.
Kantor internetowy – gwarancja bezpieczeństwa
Kolejnym argumentem, jaki przemawia za korzystaniem z kantorów online, jest bezpieczeństwo. Wymiana sporych kwot w tradycyjnym banku nierzadko związana jest z szeregiem formalności. Decydując się natomiast na przeprowadzenie tego typu transakcji w kantorze stacjonarnym, liczyć musimy się z ryzykiem kradzieży, otrzymania fałszywych banknotów czy błędnego przeliczenia kwoty. Warto także pamiętać, że zgodnie z treścią Ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu, kwoty powyżej równowartości 15 tysięcy euro rozliczać można wyłącznie bezgotówkowo. W przypadku kantorów internetowych problemy tego typu nie istnieją. Przykładowo, serwis https://internetowykantor.pl zabezpieczony jest certyfikatem Extended Validation SSL, a wszystkie dane wysyłane między serwisem a klientami są szyfrowane. Każda z transakcji monitorowana jest na bieżąco pod kątem prawidłowości realizacji przez zespół do spraw monitorowania bezpieczeństwa transakcji. Klienci mają tu również możliwość skorzystania z weryfikacji SMS podnoszącej bezpieczeństwo danych oraz transakcji. Co więcej, serwis regularnie przeprowadza testy bezpieczeństwa, co pozwala na wyłapanie ewentualnych nieprawidłowości.