Co niezbędnego powinno znaleźć się na jachcie?

Co niezbędnego powinno znaleźć się na jachcie?

Hobby poradniki

Wbrew pozorom udzielenie odpowiedzi na to pytanie wcale nie jest proste. Lista bowiem przedmiotów, które mogą przydać się podczas rejsu jest nie tylko bardzo długa, ale też bardzo różnorodna. Na liście rzeczy do zabrania znajdą się trochę inne przedmioty, gdy rejs ma trwać długo, a inne w krótki rejs. Do tego należy pamiętać o tym, że potrzeby poszczególnych żeglarzy mogą bardzo mocno od siebie się różnić. Na liście znajdą się jednak także rzeczy niezbędne w każdym rejsie niezależnie od czasu jego trwania.

Co niezbędnego powinno znaleźć się na jachcie?

Bezpieczeństwo podczas rejsu

Listę rzeczy, które powinny znaleźć się na jachcie otwierają te, które służą bezpieczeństwu wszystkich uczestników rejsu. Mowa tutaj oczywiście o kamizelkach ratunkowych. Zdecydowanie polecane są kamizelki pneumatyczne. Nikogo nie trzeba chyba przekonywać, że każdy uczestnik rejsu powinien mieć własną kamizelkę ratunkową. Elementem dobrej kamizelki jest ucho, które umożliwi wpięcie wąsa i przypięcie go do jachtu oraz pas krokowy, który zapobiegnie zsunięciu się kamizelki podczas upadku do wody.

Rzeczy osobiste

To oczywiste, że przed rejsem do torby należy spakować rzeczy osobiste. Wśród nich nie może oczywiście zabraknąć wygodnej odzieży, butów na białej podeszwie, nakrycia głowy (zarówno czapki lub chustki, która osłoni głowę przed słońcem jak również ciepłej czapki na wypadek, gdyby było zimno) i sztormiaka. Koniecznie należy pamiętać o zapakowaniu dokumentów ((należy mieć przy sobie patenty, które dają uprawnienia do kierowania jachtem), niezbędnych kosmetyków (także tych do opalania i to koniecznie z wysokim filtrem UV), telefonu komórkowego oraz ładowarki. W rejs warto zabrać ze sobą tak na wszelki wypadek leki przeciwbólowe. Mogą przydać się także leki na dolegliwości żołądkowe. Dokumenty, telefon oraz aparat fotograficzny warto przechowywać w foliowym, szczelnie zamykanym woreczku.

Części zapasowe i podstawowe narzędzia

Nie muszą się przydać, ale lepiej jest mieć je ze sobą. Do skrzynki bosmańskiej należy włożyć komplet igieł i mocnych nici, nakrętki i śruby, kombinerki, szekle. Warto do skrzynki włożyć także zapasową zapalniczkę, śrubokręt i piłkę do metalu. W skrzynce powinien znaleźć się także żeglarski scyzoryk. Taki scyzoryk powinien mieć: klucz do szekli, ucho, do którego przymocowana jest krótka linka oraz tępo zakończony szpikulec ułatwiający rozwiązanie węzłów. Na jachcie warto mieć także wodoodporną latarkę oraz zapasową śrubę, zapas świec i klucz do nich. Niektórzy do skrzynki bosmańskiej wkładają także saperkę oraz siekierę.

Pomoc w nawigacji

Oczywiście dzisiaj większość żeglarzy korzysta z GPS. Warto więc pamiętać przed wyruszeniem w rejs, aby wgrać aktualne mapy akwenu, na którym planujemy pływać. Warto jednak zabrać ze sobą także tradycyjne mapy papierowe.

Lista rzeczy do spakowania przed rejsem może być naprawdę bardzo długa. Osoby, które planują morski rejs koniecznie muszą pamiętać o zabraniu zapasu wody do picia, konserw oraz żywności, która nadaje się do długiego przechowywania. Trzeba zabrać również trochę warzyw i owoców.

Artykuł powstał przy współpracy ze SklepWind.pl
0 0 votes
daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments