Inwestowanie w nieruchomości

Inwestowanie w nieruchomości

Inwestycje alternatywne Oszczędności i inwestycje

Niskie stopu procentowe sprawiają, że coraz większa liczba polaków, którzy chcą zainwestować swoje pieniądze, decyduje się na inwestowanie w nieruchomości. Najczęściej kupowane są mieszkania pod wynajem. Taki zakup bowiem daję praktyczną pewność, że nasze pieniądze są bezpieczne.

Rynek mieszkaniowy

Rynek mieszkaniowy w Polsce nieustannie rośnie. Nie jest to jednak rozwój harmonijny i występuje praktycznie jedynie w większych miastach oraz otaczających je miejscowościach. Boom ten związany jest z rosnącą emigracją mieszkańców małych miast i wsi do dużych metropolii. Praca oraz inwestycje, właściwie w całości skupiły się na dużych miastach, co powoduje, że często wskaźnik, bezrobocia utrzymuje się w nich na bardzo niskim poziomie nawet zbliżającym się do naturalnego. Taka perspektywa oraz często dużo wyższe zarobki kuszą mieszkańców mniejszych miejscowości i to oni są główną siłą napędową nowych inwestycji w osiedla mieszkaniowe.

Inwestycja

Z tego powodu inwestycja w mieszkania na wynajem uznawana jest za bardzo korzystną i bezpieczną. Nie mamy tu bowiem zagrożenia, że mieszkanie, które kupimy, będzie stać puste z powodu braku chętnych do wynajmu. Kwestią otwartą jest oczywiście opłata, jaką sobie zażyczymy za wynajem mieszkania, ale jeśli będzie ona dostosowana do realiów rynkowych, to mieszkanie wynajmuję się na przysłowiowym „pniu”. Dodatkowo w razie niepowodzenia czy jakichkolwiek problemów z inwestycją, mieszkanie szczególnie nowe, bardzo łatwo możemy sprzedać. Ponieważ ceny lokali nieustannie rosną, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że cena, jaką uzyskamy będzie wyższa od kosztów, jakie ponieśliśmy przy zakupie mieszkania.

Bezpieczeństwo

Inwestycja w mieszkania pod wynajem nie jest jednak w stu procentach bezpieczna. Jak w przypadku każdej inwestycji także tutaj możemy spotkać się z trudnościami, które generować będą niepotrzebne koszty. Ryzyko tkwi w samym wynajmującym. Nasz lokator może na przykład odmówić nam płacenia za wynajem mieszkania. W takim przypadku oczywiście natychmiast rozwiążemy z nim umowę, ale kiedy dojdzie do dewastacji mieszkania, to zmuszeni będziemy do poniesienia wszelkich kosztów remontu, bez którego nie będziemy w stanie na nowo wystawić mieszkania na rynek. Niestety nie istnieje też reguła czy zasada, która pozwala nam całkowicie ustrzec się przed takimi sytuacjami. Musimy zatem przy samym podpisywaniu umowy zachować ostrożność oraz zażądać kaucji, która będzie naszą gwarancją, że w razie odmowy zapłaty czy zniszczenia poszczególnych elementów mieszkania, posiadać będziemy środki, które możemy przeznaczyć choćby na konieczny remont. Należy też rozsądnie podchodzić do osób wynajmujących i kierując się trochę intuicją, wykluczyć z grona klientów te osoby, które w naszej opinii są najbardziej ryzykowne. Przy wynajmowaniu pomieszczeń trzeba też mieć świadomość, że z naszego punktu widzenia najkorzystniejszy jest wynajem długoterminowy. Umowa podpisana na kilka lat daję nam gwarancję, że osoba wynajmująca nie zdemoluje mieszkania, a nawet odnowi je, mając świadomość, że spędzi w nim jakiś kawałek swojego życia.

Artykuł powstał we współpracy z Inwestuj w nieruchomości
0 0 votes
daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Oskar
3 lat temu
daj ocenę :
     

Z jednej strony w prasie są informacje, że już koniec boom’u na nieruchomości, a z drugiej mieszkanie za, którym się rozglądałem od początku roku podrożało o 300 zł na jednym metrze kwadratowym.