Biuro Informacji Kredytowej

Jak „wyczyścić” swoją historię w BIK?

Finanse osobiste

 Chwilowe problemy finansowe mogą mieć prawdziwą ostoję w zaciąganiu pożyczki gotówkowej, która w późniejszym okresie może okazać się zbyt ciężka dla naszego budżetu. Każde zobowiązanie należy jednak spłacać, a chwilowe problemy z niewypłacalnością mogą być podyktowane zakupem upragnionego sprzętu na raty czy zaciągnięciu nawet niewielkich pożyczek gotówkowych.

Osoby, które nie spłacają regularnie lub w ogóle nie spłacają, zazwyczaj trafiają na tzw. czarną listę dłużników. Może to być oczywiście problem w zaciąganiu kolejnych pożyczek czy sprzętu na raty, w przypadku których bank może odmówić nam udzielenia stosownego produktu finansowego – zazwyczaj tak się zdarza. Co zrobić by ten problem nigdy nas nie dotknął?

Odpowiedź jest oczywista, sumiennie spłacać każdą zaciągniętą złotówkę. Wcześniej należy jednak przeanalizować czy na taką pożyczkę na pewno nas stać. Jeżeli otrzymamy upragniony kredyt – pomimo złej historii kredytowej – możemy być pewni że ma wyższe oprocentowanie, niż standardowa pożyczka udzielana typowemu Kowalskiemu.

O tym czy posiadamy złą opinie wystawioną przez bank, możemy łatwo uzyskać w internecie na stronie BIK – warto sprawdzić przed przystąpieniem o prośbę udzielenia kredytu. W przypadku złej historii istnieje możliwość w poprawieniu naszych notowań w BIK. Usunięcie z BIK stoi po stronie banku, który wystawił negatywną ocenę.

Po spłaceniu wszystkich należności piszemy stosowne pismo, w którym informujemy o stanie spłacenia naszego kredytu oraz prosimy o możliwość usunięcia nas z bazy BIK. Bank może przychylnie spojrzeć na naszą prośbę, ale nie jest to jego prawnym wymogiem, dlatego ostateczną odpowiedź będziemy znali przy najbliższej aktualizacji bazy w BIK – zazwyczaj odbywa się raz w miesiącu.

W najgorszej sytuacji są jednak osoby, które zostały wpisane do Systemu Bankowy Rejestr. Z ostatniej opcji korzystają oczywiście banki i to w ich mocy jest możliwość usunięcia negatywnego wpisu na nasz temat czy też nie – jest to jednak bardzo indywidualna decyzja i osobiste podejście banku do sprawy.

0 0 votes
daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments