Europa

Główne problemy Europy – euro i droga ropa

Wiadomości

Właściwie był to jedyny i główny temat rozmów najbogatszych państw na świecie podczas tegorocznego szczytu G8. Wcześniej jednak dwóch przedstawicieli państw takich jak USA oraz Wielka Brytania – Barack Obama oraz David Cameron – spotkało się na osobistej rozmowie po której oboje zasugerowali że kryzys w strefie euro oraz problem z ropą jest największym zagrożeniem dla naszych gospodarek. Z pewnością nie padła w tym miejscu żadna przesadzona odpowiedź. Szczyt rozpoczął się w stanie Chicago, gdzie nie obyło się bez licznych protestów. Z nieoficjalnych informacji wynika że szczyt podzielił różne poglądy na temat sposobu jak wyjść z kryzysu. Dodatkowo każdy z uczestników szczytu oświadczył że jest zdecydowany dążyć do ożywienia własnych gospodarek, choć warto przyznać że powzięte metody mogą być naprawdę różne. Nie ma wątpliwości co do tego że największym przywódcą, który naciskał na wzrost pobudzenia przez zwiększenie wydatków rządowych był Francois Hollande. Z takim podejściem do sprawy nie zgadzają się przede wszystkim Niemcy oraz Wielka Brytania, które wspólnie kładą nacisk na redukcję deficytów. Dodatkowym gościem na prezentowanym szczycie państw G8 wydawały się być przedstawiciele Unii Europejskiej.

Opinia publiczna jest jednak zgodna co do tego że obecne spotkanie miało przygotować przywódców do szczytu jaki już za niespełna dwa tygodnie odbędzie się w Unii Europejskiej. W sobotę prezydent Barack Obama dał jasno do zrozumienia że polityka stymulowania wzrostu gospodarczego musi iść w parze z redukcją deficytów budżetowych. Przywódca Stanów Zjednoczonych dał więc wyraźny sygnał że popiera zwolenników stymulowania europejskiej gospodarki, jednak nie kosztem wyraźnego oszczędzania. Nie jako proponuje połączyć oba mechanizmy, z czego najwyraźniej zadowolony był prezydent Francois Hollande – przypomnijmy że nowy prezydent Francji jest zwolennikiem równoważenia polityki oszczędności oraz inwestycji, które w znacznej mierze pomagają osiągnąć wyższy rozwój gospodarczy kraju.

0 0 votes
daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
gość
11 lat temu

no to wiadomo, pytanie tylko co możemy poradzić na jedno i drugie? czy w ogóle coś możemy?

Paweł
11 lat temu

Polska na euro nie ma znaczącego wpływu na paliwo chyba również bo politycy raczej skorzy do obniżki akcyzy nie są. Szkoda że nie można obniżyć magicznie cen na stacji.