Prywatyzacja poczty?

Wiadomości

Wygląda na to, że lista wyrzeczeń na jakie musi zdobyć się portugalski rząd jest jeszcze długa, by móc w pełni zrealizować cel, umowę pomiędzy Międzynarodowym Funduszem Walutowym i Unią Europejską oraz uzdrowić finanse publiczne. Kolejnym krokiem poczynionym przez portugalski rząd będzie prywatyzacja usług pocztowych. Portugalski rząd w ramach realizowanych cięć i szukania praktycznie wszędzie możliwości zarobienia dodatkowych pieniędzy, postanowił sprzedać blisko 70 procent udziałów w państwowej poczcie, określanej skrótem CTT – Correios de Portugal.

Nie ulega wątpliwości, że państwo chce zachować pewne udziały, dlatego postanowiło zachować dla siebie 30 procent. Warto jednak zauważyć, że z owych udziałów blisko 5 procent będzie zarezerwowane dla pracowników poczty – każdy pracownik będzie lub ma już swój udział. Rząd ogłosił, że prywatyzacja nastąpi zarówno w trybie giełdowym, jak i poprzez bezpośrednią sprzedaż udziałów inwestorom instytucjonalnym. Jak na razie nikt z portugalskiego rządu nie pofatygował się, by podać do informacji publicznej, ile państwo zarobi na prywatyzacji poczty CTT. Portugalskie media już jednak spekulują i twierdzą, że państwo na owe transakcji może zarobić nawet 600 milionów euro.

Nie ulega jednak wątpliwości, że pracownikom pomysł prywatyzacji się całkowicie nie podoba – już niejednokrotnie dali to do zrozumienia, poprzez różnego rodzaju strajki czy akcje protestacyjne. Nie zapominajmy także, że portugalski oddział poczty narodowej przechodzi proces restrukturyzacyjny, którego jak na razie wynikiem jest likwidacja blisko stu placówek – a to z pewnością jeszcze nie koniec.

0 0 votes
daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments