Monety

Ubezpiecz kredyt! Warto!

Kredyty Ubezpieczenia

Rynek ubezpieczeniowy w Polsce jest mocno rozbudowany. Ubezpieczenia oferują liczne towarzystwa oraz banki, przy okazji zaciągania przez klientów kredytów. Wielu kredytobiorców uznaje, że dodatkowe ubezpieczenia kredytu są zbędnym kosztem i nie decyduje się na ich wykupienie. Tymczasem, takie ubezpieczenia mogą stać się nieocenioną pomocą w nieprzewidzianych sytuacjach.

Obowiązkowe i dobrowolne ubezpieczenia

Wśród ubezpieczeń kredytowych wyróżnia się te, które klient musi wykupić, ponieważ taki jest warunek banku do udostępnienia środków finansowych z kredytu, oraz ubezpieczenia fakultatywne, których nabycie jest dobrowolne.

Jeśli chodzi o obowiązkowe ubezpieczenia kredytów, mowa tu o:

  • Ubezpieczeniu tzw. niskiego wkładu własnego,
  • Ubezpieczeniu pomostowym,
  • Ubezpieczeniu mieszkania czy innej nieruchomości od zniszczeń i zdarzeń losowych.

Z kolei, w grupie ubezpieczeń dobrowolnych wymienia się:

  • Ubezpieczenie na życie,
  • Ubezpieczenie na wypadek utraty zdolności do wykonywania pracy,
  • Ubezpieczenie na wypadek utraty pracy.

Cesja praw

Wykupując polisy ubezpieczeniowe przy kredycie ustanawia się cesję praw ubezpieczeniowych na bank. Jeśli więc w okresie spłaty kredytu mieszkanie spłonęłoby, najpierw pieniądze z odszkodowania mają pokryć pozostały do spłaty kredyt bankowy, a dopiero z pozostałych środków zaspokajane są potrzeby właściciela mieszkania. Podobnie jest w przypadku ubezpieczeń na wypadek utraty pracy. Taka sytuacja naturalnie wiąże się z brakiem środków do spłaty kolejnych rat kredytowych. Mając ubezpieczenie, to w gestii ubezpieczyciela jest spłacanie rat, przez konkretny okres czasu.

0 0 votes
daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments