Szwajcaria bez płacy minimalnej?

Wiadomości

W praktycznie każdym europejskim kraju przyjęto zasadę ustawowe płacy minimalnej, z której pracodawca nie może zejść. Oczywiście są pewne wyjątki, do których jeszcze jakiś czas temu należały Niemcy. Nie wiele osób zdaje sobie jednak sprawę z tego, że Szwajcaria jest jednym z nielicznych krajów, gdzie ustawowa płaca minimalna nie funkcjonuje, choć władze dały możliwość zadecydowania, czy dobrym pomysłem jest jej ustanowienie. Zorganizowana specjalne referendum, w którym około 77 procent Szwajcarów zdecydowało się wypowiedzieć przeciwko gwarantowanej ustawy płacy minimalnej w wysokości około 22 franków (niespełna 25 dolarów) za godzinę pracy.

Pomysł zamieszczenia w konstytucji zapisu o płacy minimalnej wyszedł od związków zawodowych, które uznały to za dobre rozwiązanie dla ogółu społeczeństwa. Miesięcznie płaca minimalna nie mogłaby być niższa niż 4.000 franków, co w przeliczeniu daje około 4.500 dolarów. Co ciekawe, gdyby Szwajcarzy poparli tą inicjatywę, to niewątpliwie kraj ten miałby najwyższe gwarantowane wynagrodzenie na świecie. Dlaczego jednak zdecydowali inaczej? Co skłoniło związki zawodowe do zainicjowania pomysłu?

Płaca minimalna w Szwajcaria była by bardzo przydatna, ponieważ koszt utrzymania w niektórych miasta jest bardzo wysoki, często nieadekwatny do zarobków – np. Genewa, czy Zurych. Związki zawodowe są zdania, że nie chodzi tu tylko o żywność, ale także koszt wynajmu mieszkania, czy korzystania z opieki medycznej. Szwajcarzy są jednak przeciwni wnoszenia gwarantowanej płacy minimalnej, ponieważ mogłaby ona zwiększyć koszty produkcji, a to przyczyniłoby się do wzrostu bezrobocia.

0 0 votes
daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments