Bierzesz kredyt hipoteczny? Zobacz na co warto uważać!

Wiadomości

Większość z nas starając się kupić swoje wymarzone cztery kąty – mieszkanie lub dom – z całą pewnością posiłkuje się kredytem hipotecznym. Bez kredytu hipotecznego wielu Polaków nie byłoby w stanie zapłacić za kupno wymarzonego mieszkania lub domu i nie ma co do tego żadnych wątpliwości. Przed podjęciem ostatecznej decyzji o kredycie hipotecznym warto pamiętać o kilku ważnych czynnikach, które mogą okazać się bardzo pomocne i nie wprowadzić nas na typowe „pole minowe”, na którym niektórzy już utknęli. Na co więc trzeba zwrócić uwagę?

Przede wszystkim nie powinniśmy zapominać o ryzyku wzrostu stóp procentowych, bo te mogą skutecznie podwyższyć nasza obecną ratę kredytu hipotecznego, a to z pewnością nie była by dobra wiadomość dla świeżo upieczonych nabywców danej nieruchomości. Warto więc zwrócić uwagę na to ryzyko, bo w najbliższych latach wiele może się zmienić. Obecnie mamy w Polsce jedno z najniższych stóp procentowych w historii. To właśnie dzięki temu oprocentowanie kredytów hipotecznych jest tak atrakcyjne w dzisiejszych czasach. Nie zmienia to jednak faktu, że taki stan nie będzie trwał wiecznie i prędzej czy później będzie musiał ulec zmianie. Warto o tym pamiętać, bo patrząc realnie pod względem historii stopy procentowe w większej mierze były wyższe niż niższe i to nie tylko w naszym kraju, ale praktycznie na całym świecie.

Musimy też wziąć pod uwagę ryzyko walutowe. Oczywiście sprawa tyczy się jedynie tylko tych Polaków, którzy zaciągnęli kredyt w obcej walucie. W miarę stabilna sytuacja waluty nie musi trwać wiecznie, a na pewno nie będzie, co przełoży się na realnie wyższe lub niższe raty. Kredyt w obcej walucie na tak długi okres może być jednak problematyczny, ponieważ wahania kursu mogą „zabić” początkowo przeanalizowany zysk.
Powinniśmy także uważać na różnego rodzaju koszta dodatkowe do kredytu oraz na realne obniżenie naszych zarobków – co na przestrzeni wielu lat jest możliwe.

0 0 votes
daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments