Nowy program wychowania do życia w rodzinie.

Praca Wiadomości

MEN wprowadza nowy program dotyczący nauczania wychowania do życia w rodzinie. Będzie bardziej prorodzinny?

Ministerstwo Edukacji Narodowej przy współpracy z Instytutem na rzecz Kultury Prawnej Ordo luris przygotowuje kolejne zmiany w polskich szkołach. Tym razem sprawa dotyczy programu nauczania wychowania do życia w rodzinie w szkołach ponadpodstawowych.

O konieczności wprowadzenia zmian w tym przedmiocie Ministerstwo Edukacji Narodowej mówiło już głośno na początku zeszłego roku. Na przeprowadxone w lopcu i sierpniu 2017 roku konsultacje ministerstwo zaprosiło kilkanaście różnych organizacji, które zgłaszały swoje pomysły zmian. Przyjęciem proponowanych postulatów, w miniony poniedziałek, pochwaliło się Ordo luris za pośrednictwem portalu Facebook. Na etapie konsultacji Ordo luris zwróciło uwagę Ministerstwa Edukacvji Narodowej, nafakt, że pojęcie małżeństwa w aktualnie obowiązującym programie jest ujęte dopiero w ósmym rozdziale. Ordo luris apelowało, że pojęcie „małżeństwa, jako związku kobiety i mężczyzny” powinno być podstawą całego programu nauczania. Swoją postawę Ordo luris argumentowało faktem, że to pojęcie jest fundamentem tworzenia każdej rodziny i tak właśnie powinno być pedstawiane na lekcjach wychowania do życia w rodzinie. Kolejną zmianą postulowaną przez Instytut na rzecz Kultury Prawnej Ordo luris była rozbudowa programu nauczania o nauki przedmałżeńskie. Mowa ty między innymi o wprowadzeniu tematyki trwałości małżeństwa. Konieczność edukowania młodzieży w tym zakresie Ordo luris tłumaczyło rosnącą liczbą rozwodów w Polsce, wskazywali przy tym, że takie zagadnienie jak dotąd w ogóle nie występowało w programie.

Zmiany w programie nauczania przedmiotu wychowania do życia w rodzinie wprowadzone w życie zostaną z dniem 1 września 2018 roku. W wydanym przez siebie komunikacie Ministerstwo Edukacji Narodowej poinformowało, że przy tworzeniu nowego programu nauczania wzięło pod uwagę wszystkie istotne uwagi organizacji prorodzinnych. Według nich nowy program wychowania do życia w rodzinie nastawiony jest na nauczanie fundamentów życia rodzinnego. Jedyną kontrowersją występującą w nowym programie przygotowanym przez Ministerstwo Edukacji Narodowej jest fakt, że pojęcie rodziny jest tam ujęte jako związek tylko i wyłącznie kobiety i mężczyzny.

0 0 votes
daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments